Հնդկաստանը Քաշմիրի վերահսկողության գծում 100 հազար զինծառայող է տեղակայել
Հնդկաստանի զինված ուժերը 100 հազար զինծառայողներներ են տեղակայել Քաշմիրի հնդկական և պակիստանյան գոտիները բաժանող վերահսկողության գծի երկայանքով, հայտնում է «The Economic Times» թերթը:
«Վերահսկողության գծում Հնդկաստանի ռազմական ներկայության ուժեղացումը կապված է Քաշմիրի պակիստանյան մասից Ջամուի և Քաշմիրի դաշնային տարածք ահաբեկիչների ներթափանցման կանխման և Հնդկաստանի սահմանամերձ գոտու անվտանգության ապահովման միջոցների հետ», - թերթը մեջբերում է պաշտոնական աղբյուրների խոսքը:
2019 թվականին Քաշմիրի վերահսկողության գծում տեղի է ունեցել հրադադարի ռեժիմի մոտ 2,5 հազար խախտում, դա նման միջադեպերի ամենամեծ քանակն է մի քանի տարվա ընթացքում։ Սադրանքները կորուստների են հանգեցրել հնդիկ զինծառայողների շրջանում:
Հնդկաստանի բանակի ստորաբաժանումները հարկադրված են եղել պատասխան կրակ բացել: Քաշմիրի վերահսկողության գծում լարվածությունը պահանվում է այն բանից հետո, երբ օգոստոսի 5-ին Նյու Դելին հայտարարեց Ջամուի և Քաշմիրի նահանգը լուծարելու և այդ տարածաշրջանում Ջամուի և Քաշմիրի և Լադաքի դաշնային տարածքներ ստեղծելու մասին (վարչական միավորներ, որոնք ավելի քիչ իրավունքներ ունեն, քան նահանգը):
Այդ նպատակով Հնդկաստանի խորհրդարանը հաստատեց Սահմանադրության 370-րդ հոդվածը չեղարկելու որոշումը։ Հոդված, որը նահանգին հատուկ կարգավիճակ էր շնորհել:

Индия дислоцировала на линии контроля в Кашмире 100 тыс. военнослужащих
Вооруженные силы Индии разместили 100 тыс. военнослужащих вдоль линии контроля, разделяющей индийскую и пакистанскую зоны Кашмира. Об этом в понедельник сообщила газета The Economic Times.
"Усиление индийского военного присутствия на линии контроля связано с мерами по предотвращению проникновения террористов из пакистанской части Кашмира в союзную территорию Джамму и Кашмир и обеспечению безопасности в приграничной зоне Индии", - приводит издание слова официальных источников.
В 2019 году на линии контроля в Кашмире произошло почти 2,5 тыс. нарушений режима прекращения огня, это наибольшее количество таких инцидентов за несколько лет, сообщили они. Провокации привели к потерям среди индийских военнослужащих. Подразделения армии Индии были вынуждены открывать ответный огонь.
Напряженность на линии контроля в Кашмире сохраняется после того, как 5 августа Нью-Дели объявил о решении упразднить штат Джамму и Кашмир и создать в этом регионе союзные территории (административные единицы, имеющие меньше прав, чем штат) Джамму и Кашмир и Ладакх. С этой целью парламент Индии утвердил отмену 370-й статьи конституции, которая наделяла штат особым статусом.