ՀՀ-ն և ՌԴ-ն կենսաբանական անվտանգության ոլորտում համագործակցության փատաթուղթ են պատրաստում
Կենսաբանական անվտանգության ոլորոտում ՀՀ-ՌԴ համագոծակցության հուշագրի տեքստը գրեթե պատրաստ է, ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ընդհանուր առմամբ, հուշագրի տեքստը պատրաստ է: Այս պահին փաստաթուղթը կողմերի միջև համաձայնեցման փուլում է: Ակնկալում ենք, որ մոտ ապագայում այն կստորագրվի: Սա, իհարկե, կստեղծի հավելյալ հնարավորություններ կենսաբանական անվտանգության համագործակցության ոլորտում», - նշեց Լավրովը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն իր հերթին նկատեց, որ փաստաթուղթը դեռևս պատրաստման փուլում է՝ նշելով, որ ՀՀ-ն կարևորում է այս ոլորտում անվտանգությունը:
«Մենք պետք է վերջնական փուլի հասցնենք բոլոր պայմանավորվածությունները: Դեռևս վաղ է խոսել գործընթացի մասին, բայց փաստաթուղթը հնարավորություն կտա կյանքի կոչել մեր պոտենցիալը կենսաբանական անվտանգության ոլորոտում՝ ՌԴ հետ համագործակցելով: Այս հարցը նախևառաջ վերաբերում է մեր անվտանգությանը», - ասաց նա:
Ավելի վաղ «Կոմերսանտ» թերթը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ այցի ընթացքում ստորագրվելու է հուշագիր, որը ռուսաստանցի մասնագետներին երաշխավորում է մուտք դեպի Պենտագոնի փողերով Հայաստանում ստեղծված բիոլաբորատորիաներ:

The text of the Armenian-Russian cooperation agreement in biological security sector is ready, Russian foreign minister Sergey Lavrov stated at the joint press conference with Armenia’s minister Zohrab Mnatsakanyan in Yerevan today.
“In general, the text of the agreement is ready. As of the moment it is in the phase of conciliation by the parties. We expect it to be signed in the nearest future,” Lavrov said, adding that it will create additional opportunities for cooperation in the biological security sector.
Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan noted that the document is being prepared, stressing that Armenia attaches big significance to the security in this sector.
“We must bring to the end all the arrangements. It is yet early to speak about the process but this document will give an opportunity to realize our potential in the biological security sector by cooperating with Russia. This issue first of all is about our security,” Mnatsakanyan stated.