Դասի չենք գնալու այնքան ժամանակ, քանի դեռ Արայիկ Հարությունյանը չի հավաքել իրերը և հեռացել. բողոքի ակցիայի մասնակից (Տեսանյութ)
11/11/2019 10:37
Մի խումբ ուսանողներ այսօր Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի մասնաշենքի դիմաց շարունակում են ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջով բողոքի ակցիան։
Երիտասարդներն ակցիան իրականացնում են «Արայի՛կ, հեռացիր», «Ուսանողնե՛ր, միացեք» կարգախոսներով։
«Մենք դեմ ենք այն արժեքներին, որ փորձում են հրամցնել մեզ։ Համասեռամոլների մասին ֆիլմ նկարելը մեր արժեքներին դեմ է։ Մեր ԿԳՄՍ-ն պետք է ոչ թե նման ֆիլմեր նկարահանելով զբաղվի, այլ՝ ազգապահպան գործունեությամբ։ Արայիկ Հարությունյանը, բացի լկտի և լպիրշ բառապաշարից, այլ բանով աչքի չի ընկել։ Նա իր պատվից վեր է համարում ընդունել և լսել ուսանողներին, մենք էլ մերժում ենք նման նախարարին», - ասաց ուսանողներից մեկը։
Նրանք միաժամանակ հավելեցին, որ որքան էլ բուհերի ղեկավարությունները վախեցնում են բացակայությունների պատճառով հնարավոր հեռացումներով, իրենք դասի չեն ներկայանալու այնքան ժամանակ, քանի դեռ Արայիկ Հարությունյանը չի հավաքել իրերը և չի հեռացել։

Не собираемся посещать занятия до тех пор, пока Араик Арутюнян не собрал свои вещи и не ушел – участник акции протеста (Видео)
11/11/2019 11:17
Группа студентов продолжает сегодня перед корпусом филологического факультета Ереванского государственного университета (ЕГУ) акцию протеста с требованием отставки министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна.
Молодежь проводит акцию под лозунгами «Араик уходи!», «Студенты присоединитесь!».
«Мы против тех ценностей, которые пытаются преподнести нам. Съемка фильма о гомосексуалистах против наших ценностей. Наше министерство образования, науки, культуры и спорта должно заниматься не съемкой подобных фильмов, а деятельностью по сохранению нации. Араик Арутюнян ничем кроме непристойной и вульгарной лексики не бросался в глаза. Он считает выше своей чести встретиться и выслушать студентов, а мы отвергаем такого министра», - сказал один из студентов.
Они также добавили, что как бы руководство вузов не пыталось напугать их возможными исключениями из-за отсутствий, они не собираются посещать занятия до тех пор, пока Араик Арутюнян не собрал свои вещи и не ушел.
Отметим, что сейчас студенты направляются шествием к зданию министерства образования, науки, культуры и спорта.