Արայիկ Հարությունյանը պետք է զբաղվի ոչ թե ինչ-որ մշակույթ ներմուծելով, այլ՝ հայ մշակույթն արտահանելով. ուսանող (Տեսանյութ)
11/11/2019 11:10
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն իր գործողություններով ցանկանում է սպանել մեր եկեղեցու պատմությունը, մեր ազգային ինքնությունն ու պատմությունը, նման համոզմունք հայտնեց նախարարի հրաժարականը պահանջող, քայլերթով ԿԳՄՍ նախարարության շենք շարժվող ուսանողներից մեկը։
«Մենք քրիստոնյա ենք, սատանականությունը մեր մեջ չի եղել և չի կարող լինել, ուստի Արայիկ Հարությունյանին կոչ ենք անում պատվով հեռանալ։ Մենք, որպես հարկատու, որպես ՀՀ քաղաքացի, չենք ուզում, որ մեր միջոցները ծախսվեն ինչ-որ համասեռամալի մասին ֆիլմ նկարելու համար։ Արայիկ Հարությունյանը պետք է զբաղվի ոչ թե ինչ-որ մշակույթ ներմուծելով, այլ՝ հայ մշակույթն արտահանելով։ Նա սա չի հասկանում։ Նա իր անկարողությունը փորձում է բարդել անցյալի սխալների վրա», - ասաց ակցիայի մասնակիցը։
Նշենք, որ քայլերթով բուհ առ բուհ անցնող ուսանողները կոչ են անում իրենց ընկերներին միանալ բողոքի գործողությանը։ Նրանք հորդորում են չվախենալ բացակայությունների պատճառով համալսարաններից հեռացվելու սպառնալիքներից։
«Կոչ ենք անում դասախոսներին և ուսանողներին չկաշկանդվել սևերի և սպիտակների բաժանումներից», - հայտարարեցին ուսանողները։
Հիշեցնենք, որ Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պատճառը մեծ աղմուկ բարձրացրած «ՀուԶանք և Զանգ» ներկայացումն է, որի ֆինանսավորման համար ԿԳՄՍՆ-ն տրամադրել է 2 700 000 դրամ։ Ուսանողների շրջանում դժգոհության ալիք է բարձրացրել նաև սեռափոխված ծանրամարտիկ Մելինե Դալուզյանի մասին պատմող ֆիլմի համար 20 մլն դրամ դրամաշնորհի տրամադրումը, ինչպես նաև ԿԳՄՍՆ նոր օրինագիծը, որով նախատեսվում է բուհերում «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն», «Հայոց պատմություն» առարկաները դարձնել ոչ պարտադիր։

Араик Арутюнян должен заниматься не импортом каких-то культур, а экспортом армянской культуры – студент (Видео)
11/11/2019 11:44
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян своими действиями хочет уничтожить историю нашей церкви, нашу национальную идентичность и историю, такую уверенность выразил один из студентов – участников шествия к зданию министерства образования, науки, культуры и спорта.
«Мы – христиане, в нас нет и не может быть сатанизма, посему призываем Араика Арутюняна уйти с честью. Мы как налогоплательщики, не хотим, чтобы наши средства тратились на съемку фильма о каком-то гомосексуалисте. Араик Арутюнян должен заниматься не импортом каких-то культур, а экспортом армянской культуры. Он не понимает этого. Он пытается свалить свою недееспособность на ошибки прошлого», - сказал участник акции.
Отметим, что студенты, направляясь шествием от одного вуза к другому, призывают своих друзей присоединиться к акции протеста. Они призывают студентов не бояться угроз руководства, что будут исключены из вуза из-за  отсутствий.
«Призываем преподавателей и студентов не чувствовать себя скованным из-за разделения на черных и белых», - заявил один из студентов.
Напомним, причиной требования об отставке Араика Арутюняна стала вызвавшая большой резонанс экспериментальная постановка «Волнение и звонок» («УЗанг и Занг»), на которой министерство образования, науки, культуры и спорта выделило 2.7 млн. драмов. Среди студентов волну протеста вызвало также предоставление 20 млн. драмов на съемку фильма об изменившем пол тяжелоатлете Мелине Далузян и решение министерства об отмене обязательного изучения предметов «Армянский язык», «История Армении» и «Армянская литература» в вузах.