Նախարարն իր պաշտոնավորման ընթացքում շատ թերություններ է ցույց տվել. ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահ (Տեսանյութ)
11/11/2019 11:36
ԵՊՀ ուսանողները վճռական են տրամադրված ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի հարցում, և անգամ վարչապետի հետ զրույցից հետո չեն փոխել իրենց դիրքորոշումը և շարունակելու են պայքարը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Դավիթ Ափոյանը։
«Նախարարն իրոք իր պաշտոնավորման ընթացքում շատ թերություններ է ցույց տվել։ Երբ նա ԵՊՀ 100-ամյակի հոբելյանական նիստի կեսից դուրս եկավ դահլիճից, դա ամենամեծ անհարգալից վերաբերմունքն էր մայր բուհի նկատմամբ։ Բացի այդ՝ մենք շատ խնդիրներ ենք տեսնում նաև կրթության ոլորտում», - ասաց նա։
Դավիթ Ափոյանը միաժամանակ նշեց, որ բուհերին պետք է ինքնավարության տրվի։
«Մենք կփորձենք հասկանալ ԵՊՀ բոլոր ուսանողների դիրքորոշումը։ Հայ բանասիրության և պատմության ֆակուլտետում արդեն իսկ դասադուլ է. երևույթը կարող է դրական իմաստով «վարակիչ» լինել այլ ֆակուլտետների համար ևս», - ասաց ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահը։
Հարցին՝ ե՞րբ ուսխորհուրդը պաշտոնական դիրքորոշում կհայտնի ԵՊՀ ուսանողների դասադուլների, նախարարի հրաժարականի պահանջի վերաբերյալ, Դավիթ Ափոյանը նշեց՝ քննարկումների արդյունքում։

Министр допустил в своей деятельности много упущений – председатель Студенческого совета ЕГУ (Видео)
11/11/2019 12:13
Студенты Ереванского государственного университета (ЕГУ) решительно настроены в вопросе отставки министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна и не изменили свою позицию и продолжат борьбу даже после беседы с премьер-министром, заявил в беседе с журналистами председатель Студенческого совета ЕГУ Давид Апонян.
«Министр в действительности допустил в ходе своей деятельности много упущений. Самым большим неуважением к альма-матер было, когда он ушел с половины юбилейного заседания по случаю 100-летия ЕГУ. Кроме того, мы видим много проблем и в сфере образования», - сказал он.
Давид Апоян отметил также, что вузам должно быть предоставлено самоуправление.
«Мы попытаемся понять позицию всех студентов ЕГУ. На факультетах армянской филологии и истории уже объявлена забастовка: это явление в положительном смысле может стать "заразным" для других факультетов», - сказал председатель Студенческого совета ЕГУ.
На вопрос, когда Студенческий совет сообщит официальную позицию о забастовках студентов ЕГУ, отставке министра образования, Давид Апоян отметил, что в результате обсуждений.