«Փոփոխությունների արդյունքում մեր երկրների միջև հարաբերությունները նոր դինամիկա են ստացել». Փաշինյանն ընդունել է Լավրովին
11/11/2019 17:14
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին, հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Ողջունելով ՌԴ ԱԳ նախարարին Երևանում՝ ՀՀ կառավարությունում, վարչապետը նշել է.
«Վերջին անգամ Դուք պաշտոնական այցով Հայաստանում եղել եք երկու տարի առաջ, այս ընթացքում Հայաստանում տեղի են ունեցել մեծ փոփոխություններ: Ցանկանում եմ նշել, որ այդ փոփոխությունների արդյունքում մեր երկրների միջև հարաբերությունները նոր դինամիկա են ստացել: Հայաստանի վարչապետ ընտրվելուց հետո ես բազմիցս հանդիպել եմ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, վարչապետի հետ: Վերջին 1.5 տարվա ընթացքում հնարավորություն եմ ունեցել Երևանում հյուրընկալելու ՌԴ նախագահին, վարչապետին, վերջերս Հայաստան ժամանեց ՌԴ Պաշտպանության նախարարը, շատ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են ժամանում, և իրոք մեր հարաբերություններում, կարծում եմ, կա նոր դինամիկա: Վերջերս մենք համաձայնություն ձեռք բերեցինք, որ եկող տարի կկայանա իմ պաշտոնական այցը Ռուսաստան, որին կհաջորդի ՌԴ նախագահի պաշտոնական այցը Հայաստան»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությունում ունեցել է արդյունավետ նախագահություն՝ հիշեցնելով, որ վերջերս Երևանում տեղի է ունեցել ԵԱՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստը:
«Կարծում եմ՝ այն աննախադեպ միջոցառում էր իր մասշտաբներով: Ուրախ եմ, որ մեր նախագահության ընթացքում պայմանագիր ստորագրեցինք Սինգապուրի, Սերբիայի հետ, ուժի մեջ մտան Իրանի հետ ստորագրված Ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը, նաև Չինաստանի հետ պայմանագիրը: Այս համատեքստում, բավականին լավ զարգանում են մեր տնտեսական հարաբերությունները և մենք հույս ունենք, որ այս տարի առևտրաշրջանառությունը կհասնի 2 մլրդ դոլարի, ինչը բավականին լավ արդյունք է: Այս ամենը ստեղծում են շատ կարևոր ազդակներ՝ մեր երկրների միջև ռազմավարական, դաշնակացային հարաբերությունների հետագա զարգացման համար: Վստահ եմ, որ Ձեր այցը նոր ազդակ կհաղորդի մեր դաշնակցային հարաբերություններին, և իհարկե, ինչպես Դուք վերջերս հայտարարեցիք, ես նույնպես շատ մեծ օպտիմիզմով եմ նայում մեր հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Ուրախ եմ ևս մեկ անգամ ողջունել Ձեզ Երևանում»,- նշել է վարչապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Սերգեյ Լավրովը վարչապետին է փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևի ջերմ ողջույնները և ընգծել տարբեր գերատեսչությունների գծով Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև սերտ շփումների փաստը:
«Ռուսաստանի նախագահի հետ Դուք այս տարի հանդիպել եք 4 անգամ, նույնքան էլ ՌԴ կառավարության ղեկավարի հետ: Մենք շատ սերտ և ինտենսիվ շփումներ ունենք տնտեսական գերատեսչությունների գծով: Ինչպես Դուք նշեցիք, շատ սերտ համագործակցում են նաև մեր մյուս գերատեսչությունները, ինչը նպաստում է դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանը: Վերջերս Հայաստանում էին մեր պաշտպանության նախարարը, առողջապահության նախարարը, Պետական Դումայի նախագահը, այնպես որ բոլոր ուղղություններով շատ սերտ շփումներ ունենք»,- նշել է ՌԴ ԱԳ նախարարն՝ ավելացնելով, որ առաջիկայում տեղի է ունենալու հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումը, նախապատրաստվում է նաև երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը:
«Ուրախ ենք, որ զարգանում է նաև երկկողմ առևտրաշրջանառությունը, այն շարունակ աճում է: Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսական առաջատար գործընկերն է, Հայաստանի տնտեսության մեջ առաջին ներդրողը: ԵԱՏՄ-ում, ՀԱՊԿ-ում, ԱՊՀ-ում մեր համագործակցությունը գտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում և մենք շնորհավորում ենք Հայաստանին՝ ԵԱՏՄ-ում շատ արդյունավետ նախագահության կապակցությամբ: Մի քանի շաբաթից Բիշքեքում տեղի կունենա ևս մի կարևոր միջոցառում՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը, որտեղ ևս պետք է առաջ մղենք մեր փոխգործակցությունը՝ կապված ռազմաքաղաքական անվտանգության և դաշնակցային համագործակցության հետ»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Հայաստանի վարչապետն ու ՌԴ ԱԳ նախարարը քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են քաղաքական և տնտեսական համագործակցությանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Ռուսաստանի կարևոր դերակատարությունը տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և խաղաղության պահպանման գործում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Սերգեյ Լավրովը շեշտել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման կարևորությունը և հումանիտար ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը՝ համակարմտության կողմերի միջև փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման առումով:

В результате изменений отношения между нашими странами получили новую динамику – Никол Пашинян принял главу МИД РФ Сергея Лаврова
11/11/2019 18:20
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принялсегодня министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова, который находится в Армении с официальным визитом, сообщает пресс-служба правительства.
Приветствуя министра иностранных дел России в Ереване, премьер-министр отметил: «В последний раз Вы были с официальным визитом в Армении два года назад, за это время в Армении произошли серьезные изменения. Хочу отметить, что в результате этих изменений отношения между нашими странами получили новую динамику. С момента избрания премьер-министром Армении я неоднократно встречался с президентом и премьер-министром Российской Федерации. За последние 1,5 года у меня была возможность принять президента России, премьер-министра в Ереване, недавно приезжал министр обороны России в Армению, очень много высокопоставленных лиц приезжает, и, действительно, в наших отношениях, думаю, есть новая динамика. Недавно у нас была достигнута договоренность о том, что в будущем году состоится мой официальный визит в Россию, после этого состоится официальный визит президента России в Армению».
Никол Пашинян подчеркнул, что Армения провела продуктивное председательство в Евразийском экономическом союзе, напомнив, что недавно в Ереване состоялось заседание Высшего Евразийского экономического совета.
«Я думаю, что это было беспрецедентное мероприятие по своим масштабам. Я очень рад, что во время нашего председательства мы подписали договоры с Сингапуром, Сербией и вступили в силу соглашения о свободной торговле с Ираном и Китаем. На этом фоне довольно хорошо развиваются наши экономические отношения, и мы надеемся, что в этом году товарооборот достигнет 2 млрд долларов, и это довольно хороший результат. Все это создает очень важные предпосылки для дальнейшего развития стратегических, союзнических отношений между нашими странами. Я уверен, что Ваш визит придаст новый импульс нашим союзническим отношениям, и, конечно, как Вы недавно заявили, я также с очень большим оптимизмом смотрю на дальнейшее развитие наших отношений. Еще раз отмечу, что очень рад приветствовать Вас в Ереване», - отметил премьер-министр.
Выразив благодарность за прием, Сергей Лавров передал премьер-министру теплые приветствия президента РФ Владимира Путина и председателя правительства Дмитрия Медведева и подчеркнул наличие тесных контактов между Арменией и Россией по линии разных ведомств.
«С Владимиром Путиным Вы встречались в этом году четыре раза, столько же – с Дмитрием Медведевым. У нас очень тесные контакты по линии экономических ведомств. Как Вы отметили, наши ведомства контактируют весьма интенсивно, что способствует дальнейшему расширению наших союзнических отношений. Буквально за последние полтора месяца здесь побывали министр обороны России С.К.Шойгу, министр здравоохранения России В.И.Скворцова, председатель Следственного комитета России А.И.Бастрыкин, председатель Государственной Думы Федерального Собрания России В.В.Володин. По всем направлениям – парламентским, исполнительной власти, по линии гражданского общества – очень тесные контакты», - отметил глава МИД РФ, добавив, что в скором будущем в Ереване пройдет российско-армянский межрегиональный форум, а также готовится заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
«Рады, что развивается торговля. Она неуклонно растет. Россия – ведущий партнер Армении, первый инвестор в армянскую экономику. Взаимодействию в ЕАЭС, ОДКБ, СНГ, конечно, всегда уделяется приоритетное внимание. Мы поздравляем Армению с очень результативным председательством в ЕАЭС. Через пару недель в Бишкеке состоится еще одно важное мероприятие – саммит ОДКБ, где также предстоит продвигать наше взаимодействие в вопросах, касающихся военно-политической безопасности, союзнического сотрудничества», - отметил Сергей Лавров.
Премьер-министр Армении и министр иностранных дел Российской Федерации обсудили ряд касающихся политического и экономического сотрудничества вопросов повестки армяно-российских отношений.
Собеседники также обменялись мнениями по региональным вопросам и коснулись процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важную роль России в поддержании безопасности, стабильности и мира в регионе.
Никол Пашинян и Сергей Лавров подчеркнули важность мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ и необходимость реализации гуманитарных программ с целью создания атмосферы взаимного доверия между сторонами.