Քաղաքական որոշումով ազատազրկվեցի և քաղաքական որոշումով ազատություն ստացա, այս ամենն ուղղված էր Հրայր Թովմասյանի դեմ. Արսեն Բաբայան
12/11/2019 21:31
Ընդամենը ժամեր առաջ «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից դուրս եկած ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանն այսօր «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության «Օրախնդիր» հաղորդման ընթացքում ասաց, որ թեև դատարանը ոչ իրավաչափ համարեց իր ձերբակալված լինելը, այնուամենայնիվ, ապօրինի կալանք կիրառեց իր նկատմամբ:
«Ի սկզբանե, այն արարքը, որ իրենք վերագրում են ինձ, և քրեական օրենսգրքով համապատասխան հոդվածը, որ որակել են՝ չկա այդպիսի արարք, այսինքն իշխանության յուրացում գոյություն չունի: Ակնհայտ է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահն ինքնուրույն չի կարող Սահմանադրական դատարանի լիազորություն իրականացնել: Մինչդեռ ինձ մեղադրում են ՍԴ լիազորությունները յուրացնելու, օժանդակելու մեջ: Ի սկզբանե քրեական օրենսգրքի 314 հոդվածը, որ դրվել է, ընդհանրապես չէր կարելի քննություն իրականացնել այդ արարքի հետ կապված, որովհետև մենք ունենք համաներման համապատասխան օրենք, բայց նախաքննություն իրականացնող մարմինն ընդհանրապես թքած ուներ այս ամեն ինչի վրա», - ասաց Արսեն Բաբայանը:
Նա նշեց՝ իր դեմ չկար փաստ կամ ապացույց, որը հիմնավոր կասկած կառաջացներ ենթադրյալ հանցագործությանն իր առնչության վերաբերյալ:
Բաբայանի խոսքով՝ քրեական գործում կային նյութեր, որոնք հակառակը՝ նախաքննության մարմինը չի ներկայացրել դատարան:
Լրագրողի հարցին, թե իր կարծիքով քաղաքական որոշո՞ւմ է կայացվել իրեն ազատ արձակելու, Արսեն Բաբայանը պատասխանեց.
«Ես ավելի քան վստահ եմ, որ քաղաքական որոշումով ազատազրկվեցի և քաղաքական որոշումով ազատություն ստացա», - ասաց Բաբայանը:
Կալանավորումը որպես խափանման միջոցի փոփոխության համար Արսեն Բաբայանը շնորհակալություն հայտնեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանին, Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանին և ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Սիսակ Գաբրիելյանին:
«Այս ամեն ինչն ուղղված էր Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ, այսինքն՝ փնտրել ու փորձել գտնել ինչ-որ տարօրինակ բաներ, որոնք կարող են Հրայր Թովմասյանի վրա ազդեցություն ունենալ», - ասաց Արսեն Բաբայանը:

Arsen Babayan says decisions to arrest and then free him are political, aimed to influence on CC president Hrayr Tovmasyan
12/11/2019 22:24
Former deputy head of NA’s staff Arsen Babayan who was released from custody today said in an interview to Armnews' Orakhndir program that despite considering his arrest unlawful the court applied illegal custody against him.
“The wrongdoing I am ascribed does not exist. There is no such wrongdoing – usurpation of power. It is obvious that the president of the Constitutional Court cannot carry out the authorities of the CC on his own. While I am being accused of assisting in usurpation of CC authorities. From the very beginning the 314 Article of the Criminal Code could not have been applied for this deed as we have an amnesty law, but the supervising body did not care about it at all,” Arsen Babayan said.
He said there were no facts or proofs against him to create fundamental suspicion over apparent crime.
Babayan said the criminal case contained materials which the investigative body did not submitted to the court.
Asked whether he considers the decision to free him a political one, Babayan said, “I am more than sure that the decision to arrest me was political one and the decision to release me too.”
Arsen Babayan thanked Artsakh ombudsman Artak Beglaryan, chairman of the Helsinki Committee Avetik Ishkhanyan and My Step faction lawmaker Sisak Gabrielyan.
“All this is addressed against the chairman of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan, they sought and tried to find something to influence on Hrayr Tovmasyan,” Arsen Babayan said.