«Հայոց պատմությունն» ու «Հայոց լեզուն» պարտադիր առարկաների ցանկից հանելը ճիշտ չէ. սա մեծ հարված է ազգային արժեքային համակարգին. ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան
12/11/2019 16:39
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանի համոզմամբ՝ «Հայոց պատմություն» և «Հայոց լեզու» առարկաները պարտադիր առարկաների ցանկից հանելը ճիշտ չէ։
«Սա առաջին հերթին ազգային արժեքային համակարգին մեծ հարված է։ Եթե ուզում ենք ազգային կրթություն տալ մեր ուսանողությանը, խիստ անհրաժեշտ են այդ առարկաները», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Էդիկ Մինասյանն՝ անդրադառնալով ԿԳՄՍ նախարության ներկայացրած օրինագծին, որով նախատեսվում է բուհերում «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն», «Հայոց պատմություն» առարկաները դարձնել ոչ պարտադիր։
Պատմաբանի խոսքով՝ ուզում են հարցն այլ հարթություն տեղափոխել՝ բուհերի ինքնավարության վրա։
«Խնդիրը պարզ է, որ ցանկացած բուհի, այդ թվում՝ նաև տեխնիկական բուհերի ռեկտորները և բնագիտական առարկաների ղեկավարների չեն ուզենա իրենց մասնագիտական առարկաների հաշվին այլ գիտական առարկաներ մտցվի և դասավանդվի։ Դա ընդհանուր օրինաչափություն է և մարդկանց էլ մեղադրելու չի։ Ուստի ամենակարևոր խնդիրը ես համարում եմ մեր արժեքային համակարգի, ազգային անվտանգության շահերից ելնելով չմոռանալ, որ այդ առարկաների պարտադիր շարքը պետք է պահել», - ասաց  Էդիկ Մինասյանը։
Նա նշեց՝ նորմալ է, որ ուսանողներն այդ հարցին ցասումով են մոտենում և պահանջում են չընդունել օրինագիծը։
Ինչ վերաբերում է բովանդակային խնդիրներին, Մինասյանն ասաց, թե օրինագիծը մշակողները մոռանում են, որ բուհերում հայոց պատմության հարցեր և խոսքի մշակույթ են դասավանդում, որոնք իրենց բնույթով և առարկայական տարբերությամբ միանգամայն նոր սկզբունքների վրա կառուցված առարկաներ են։
«Մոռանում են, որ տարիքային զարգացման որոշակի փուլ կա, որ երիտասարդի մոտ աշխարհայացք է ձևավորվում, և հայրենիքի  նկատմամբ սիրո արտահայտությունից բացի, ընդհանուր համակարգն է ձևավորվում հենց ուսանողական տարիներին։ Իսկ այդ առարկաների դասավանդումը խիստ անհրաժեշտ է հենց այդ ժամանակ հիմնախնդիրներն իմանալու, առաջիկա մարտահրավերների վերաբերյալ կանխատեսումներ անելու, ընդհանուր տրամաբանական եզրակացություններ իրականացնելու համար։ Համոզված եմ, որ այս ուսանողությունն այսօր վճռական է տրամադրված այդ խնդիրներում և, բնական է, որ դասախոսներն էլ այդ խնդիրներում իրենց կողքին են լինելու», - ասաց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկանը։

Нельзя отменять обязательное изучение предметов «Армянский язык» и «История Армении». Это большой удар по национальной системе ценностей – декан факультета истории ЕГУ
12/11/2019 18:11
Декан факультета истории Ереванского государственного университета (ЕГУ) Эдик Минасян убежден, что решение об отмене обязательного изучения предметов «Армянский язык», «История Армении» в вузах – неверное.
«Это в первую очередь большой удар по нашей национальной системе ценностей. Если хотите дать национально ориентированное образование нашим студентам, то эти предметы крайней необходимы», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Эдик Минасян, касаясь представленного министерством образования, науки, культуры и спорта законопроекта об отмене обязательного изучения предметов «Армянский язык», «История Армении» и «Армянская литература» в вузах.
По словам историка, этот вопрос хотят перевести в другую плоскость – самоуправление вузов.
«Задача проста. Ректор любого вуза, в том числе и технического, а также руководители факультетов естественных наук хотят, чтобы другие научные предметы не вводились и не преподавались за счет специальных предметов. Это общая закономерность и людей нельзя обвинять в этом. Посему я считаю самой важной задачей, что исходя из нашей системы ценностей, интересов национальной безопасности нельзя забывать о том, что обязательный цикл этих предметов должен быть сохранен», - сказал Эдик Минасян.
Он отметил, что считает нормальным, что студенты возмущены этим и требуют не принимать законопроект.
Что касается проблем с содержанием, то Эдик Минасян заявил, что разработчики законопроекта забывают о том, что в вузах преподаются вопросы армянской истории и культура слова, и эти предметы построены на совершенно на новых принципах.
«Забывают, что есть определенный период возрастного развития, когда у молодых людей формируется мировоззрение и, кроме чувства любви к родине, в студенческие годы формируется общая система ценностей. А преподавание этих предметов крайне необходимо чтобы именно в это время знать о проблемах, уметь прогнозировать будущие вызовы и делать общие логические выводы. Убежден, что студенчество сегодня решительно настроено в этих вопросах и преподаватели, естественно, находятся рядом с ними», - заявил декан исторического факультета ЕГУ.