Էդ ի՞նչ անձնավորված բաներ ա, մի հատ էլ քֆուր դնեիք. Արարատ Միրզոյանը՝ Գևորգ Պետրոսյանին
Եթե նույնասեռականները և սեռափոխվածները ցանկանան երեխա որդեգրել, ի՞նչը պետք է ստուգենք։ Եթե ամուսնության ժամանակ կասկած կա, որ նույնասեռական է, թե նույնասեռական չէ, էլի մի բան կարելի է ստուգել, ԱԺ այսօրվա նիստի ժամանակ կեսկատակ ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը։
«Կատակը մի կողմ՝ արժեքները պետք է պահենք։ Մենք նահապետական ժողովուրդ ենք, ավանդապաշտ ազգ ենք։ Մենք ասում ենք՝ նման մարդկանց կողմից երեխա որդեգրելու արգելք սահմանենք։ Դա ազգային անվտանգության նկատառում ունի։ Ի՞նչ է նշանակում՝ երկու համասեռամոլ երեխա որդեգրեն։ Այդ երեխան ինչպե՞ս է մեծանալու, ինչքանո՞վ է ծառայելու մեր ազգային անվտանգության խնդիրներին։ Եկեք պաշտպանենք մեր ազգային ավանդույթները։ Ով դեմ է քվեարկելու, կցանկանա՞ր իր ընտանիքում նման երևույթ տեսներ», - հարց ուղղեց պատգամավորը։
Պատգամավորի հարցադրումը հարուցեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի բուռն վրդովմունքը։
«Պարոն Պետրոսյան, ի՞նչ եք խոսում։ Դուք կուզենա՞ք ձեր ընտանիքում... Էդ ի՞նչ անձնավորված բաներ ա, մի հատ էլ քֆուր դնեիք», - ասաց նա՝ քարտուղարությանը խնդրելով իրեն ներկայացնել պատգամավորին ձայնից զրկելու դրույթը։
Նշենք, որ Գևորգ Պետրոսյանի՝ «Ընտանեկան օրենսդրության մասին» նախագծում փոփոխություն կատարելու առաջարկը մերժվեց և օրակարգ չընդգրկվեց ՝ 35 կողմ, 70 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:

Выступление Геворка Петросяна вывело из себя спикера парламента
«Если гомосексуалисты или сменившие пол лица захотят усыновить ребенка, что мы можем проверить? Если во время брака есть сомнение в том, гомосексуалисты они или нет, что-то еще можно проверить», - заявил сегодня на заседании парламента полушутя депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян.
«Шутки в сторону, нужно сохранять ценности. Мы патриархальный народ, чтим наши традиции. Мы говорим, установите запрет на усыновление детей такими людьми. Это преследует цели национальной безопасности. Что значит, два гомосексуалиста могут усыновить ребенка?! В какой среде будет расти этот ребенок? Насколько он будет пригоден для того, чтобы служить задачам нашей национальной безопасности? Давайте защитим наши национальные традиции. Кто проголосует против, значит, хочет видеть в своей семье подобное явление», - спросил депутат.
Выступление депутата вызвало возмущение спикера парламента Арарата Мирзояна.
«Господин Петросян, что вы несете? Вы захотите, чтобы в вашей семье… Что за адресные заявления, вы бы еще заставили тут всех поклясться», - сказал спикер, попросив секретариат представить ему положение о лишении слова депутата.
Отметим, предложение Геворка Петросяна о внесении изменений в Семейный кодекс отклонено соотношением голосов 35 «за», 70 «против».