ԵՊՀ դասախոսները համերաշխության մեկօրյա նախազգուշական գործադուլ հայտարարեցին (Տեսանյութ)
Մեր աջակցությունն ու համերաշխությունն ենք հայտնում ուսանողական շարժմանը։ Երկու ֆակուլտետի դասախոսները պաշտպանում են այդ դասադուլը, որի նպատակը բուհական կրթության մասին օրենքի նախագծում «Հայոց լեզու» և «Հայոց պատմություն» առարկաների պարտադիր ուսուցման դրույթը պահպանելն է, ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետի դիմաց քիչ առաջ հայտարարեց ուսանողական շարժմանը ԵՊՀ հայոց լեզվի ամբիոնի վարիչ Յուրի Ավետիսյանը։
Նա ուսանողներին առաջարկեց վերադառնալ լսարան և վերսկսել դասերը։
«Ակնկալում ենք, որ նախարարությունը կամ լիազորված մարմինն առաջիկայում կկազմակերպի քննարկում, որին կմասնակցեն շահագրգիռ և իրավասու բոլոր կողմերը։ Ակնկալում ենք, որ այդ քննարկմանն անպայման մասնակցի նաև ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը», - ասաց նա։
Դասախոսն ասաց, թե ենթադրում է, որ այդ քննարկման արդյունքում կհանգեն եզրակացության, որտեղ իրենց առաջ քաշած հարցերը լուծում կստանան, և կլինի նաև դասերի վերսկսում։
Համալսարանի դասախոս Նարինե Դիլբարյանն էլ ընթերցեց հայտարարության տեքստը, որ պատրաստել է ԵՊՀ հայ բանասիրության և պատմության ֆակուլտետների պրոֆեսորադասախոսական կազմը։
«Հայտարարում ենք համերաշխության մեկօրյա նախազգուշական գործադուլ, որպես միաբանության քայլ», - հայտարարեց Նարինե Դիլբարյանը։

Преподаватели ЕГУ объявили однодневную предупредительную забастовку солидарности
«Мы выражаем нашу поддержку и солидарность студенческому движению. Преподаватели двух факультетов поддерживают эту забастовку, цель которой сохранить в законопроекте о высшем образовании положение об обязательном изучении предметов "Армянский язык", "История Армении"», - заявил немногим ранее студентам заведующий кафедрой армянского языка Ереванского государственного университета (ЕГУ) Юрий Аветисян.
Он предложил студентам вернуться в аудитории и возобновить занятия.
«Мы ожидаем, что министерство образования или уполномоченный орган в ближайшее время организует обсуждение, в котором примут участие все заинтересованные и компетентные стороны. Ожидаем также, что в этом обсуждении обязательно примет участие министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян», - сказал он.
Преподаватель заявил, что полагает, что в результате этого обсуждения им удастся прийти к заключению, в котором будут решены все выдвинутые ими вопросы и занятия возобновятся.
Преподаватель ЕГУ Нарине Дилбарян прочитала текст заявления, которое подготовил профессорско-преподавательский состав факультетов армянской филологии и истории Ереванского государственного университета.
«Объявляем однодневную предупредительную забастовку солидарности, в знак единодушия», - заявила Нарине Дилбарян.