Քննարկվում է լուծում, կգտնվի. Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ ՀԱԷԿ վարկի մարման երկարացման դեպքում՝ հավանական 6 միլիարդ դրամի դեֆիցիտի առաջացման մասին (Տեսանյութ)
13/11/2019 16:02
2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հետաքրքրվեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանից՝ ինչպե՞ս է մարվելու ՀԱԷԿ-ի վարկի մարման երկարաձգման հետ կապված հավանական 6 մլրդ դրամի դեֆիցիտը:
«Ատոմակայանի հետ կապված վարկը պետք է երկարաձգվի ևս երկու տարի, դրա հետ կապված էլեկտրաէներգետիկ համարակարգում հավանական 6 մլրդ դրամի դեֆիցիտ է առաջանալու: Նախատեսո՞ւմ եք բյուջետայի վարկ դա լրացնելու համար, թե՞ ոչ», - հետաքրքրվեց ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
Ի պատասխան Ջանջուղազյանն ասաց.
«Քննարկվում է լուծում, կգտնվի: Մենք դա կտանք որպես բյուջետային վա՞րկ, թե՞ ոչ՝ դեռ ժամանակ կա հասկանալու: Եթե չեմ սխալվում, մինչև 2020 թվականը հունվարը ժամանակ կա: Դա նույնպես կառավարությունն իր լիազորությունների շրջանակում կարող է անել, որովհետև կախված է և չափից, և ժամկետներից, և այն պայմաններից, որոնցով ենթադրվում է, որ այդ խնդիրը կլուծվի», - ասաց Ջանջուղազյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը դեռ քննարկում են ՀԱԷԿ-ի արդիականացման վարկի մարումները երկու տարով հետաձգելու հարցը:

Решение обсуждается, будет найдено – Атом Джанджугазян о возникновении дефицита на 6 млрд. драмов в случае продления срока погашения кредита на модернизацию ААЭС
13/11/2019 17:15
Сегодня в ходе обсуждения в парламенте проекта бюджета на 2020 год депутат фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян поинтересовался у министра финансов Атома Джанджуназяна, как будет погашен возможный дефицит на 6 млрд. драмов, связанный с переносом срока погашения кредита на модернизацию Армянской АЭС.
«Кредит на модернизацию атомной станции должен быть продлен еще на два года, в связи с этим в электроэнергетической системе вероятно образуется дефицит на 6 млрд. драмов. Предусматривается ли бюджетный кредит, чтобы восполнить его или нет?» - спросил Микаел Мелкумян.
В ответ Атом Джанджугазян заявил:
«Обсуждается решение, будет найдено. Пока есть время, чтобы понять, предоставим ли мы это в качестве бюджетного кредита или нет. Если не ошибаюсь, до января 2020 года есть время. Правительство может сделать это также в рамках своих полномочий, поскольку зависит и от размера, и от сроков, и от тех условий, согласно которым предполагается, что эта проблема будет решена».
Ранее сообщалось, что Армения и Россия все еще обсуждают вопрос переноса на два года срока погашения по линии кредита на модернизацию Армянской АЭС – с 15 января 2020 года на 15 января 2022 года.