Երևանում կանցկացվի ՄԻՖԻ-ի և ՌՈՍԱՏՈՄ-ի ֆիզիկա-մաթեմատիկական միջազգային օլիմպիադա` Հայաստանի բարձր դասարանցիների համար
13/11/2019 13:07
2019 թ.-ի նոյեմբերի 16-17-ին Հայաստանի դպրոցների 8-12 դասարանների աշակերտների համար Երևանում կանցկացվի «Ռոսատոմի»-ի ֆիզիկա-մաթեմատիկական միջազգային օլիմպիադան` ՄԻՖԻ միջուկային գիտահետազոտական համալսարանի աջակցությամբ։ Օլիմպիադան կանցկացվի Հայաաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հենքի վրա` ատոմային բնագավառում կադրերի պատրաստման Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցության շրջանակում։
Օլիմպիադայի ընտրական փուլին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև նոյեմբերի 14-ը ներառյալ գրանցվել ՄԻՖԻ ՄԳՀԻ-ի կայքում
Օլիմպիադայի մասին առավել մանրամասն տեղեկատվություն ստանալ կարող եք կայքի «դիմորդների և աշակերտների» համար բաժնից։
«Հայաստանյան դպրոցականները տիրապետում են մաթեմատիկային ու ֆիզիկային շատ բարձր մակարդակով։ Առաջին տարին չէ, որ մեզ հաճելիորեն ուրախացնում է հայաստանցի երեխաներին վերապատրաստելը։ Անցած տարի ընտրական փուլը հաղթահարել է մասնակիցների կեսը։ Նման արդյունքներ ցույց են տալիս Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Նովոսիբիրսկի և այլ քաղաքների ռուսական լավագույն դպրոցների աշակերտները», - ասել է ՄԻՖԻ ՄԳՀԻ-ի միջուկային ֆիզիկայի և տեխնոլոգիաների ուսումնական բաժնի ղեկավար Կիրիլլ Կուցենկոն։
Հիշեցնենք, 2018 թվականի դեկտեմբերին Օլիմպիադայի ընտրական փուլին մասնակցել է Հայաստանի ֆիզիկա-մաթեմատիկական մասնագիտական և հանրակրթական դպրոցների ավելի քան 200 սովորող։ 2018-19թթ. Արդյունքներով` ֆիզիկայի գծով 28 մասնակիցներից 20 դարձել են մրցանակակիրներ։ Մաթեմատիկայի գծով 33 մասնակիցներից մրցանակակիրներ են դարձել 10-ը։ Հաղթողների և մրցանակակիրների շարքում առանձնանում են Շահինյանի անվան դպրոցի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ավագ դպրոցի աշակերտները։
«Ռոսատոմ»-ի կրթական նախաձեռնությունների հիմնական նպատակն է բացահայտել տաղանդավոր երիտասարդների, որոնք սևեռված են ինժեներա-տեխնիկական մասնագիտությունների վրա և հետաքրքրված են ատոմային էներգետիկայով ու նոր տեխնոլոգիաներով։ Օլիմպիադայի եզրափակիչ մասը տեղի կունենա 2020 թվականի սկզբին, հաղթողներն ու մրցանակակիրները կստանան ՄԻՖԻ ՄԳՀԻ ընդունվելու արտոնություններ, այդ թվում` քվոտայի շրջանակում Ռոսատոմ-ի կոնսորցիումի համալսարաններում պետպատվերով սովորելու հնարավորություն։ Ռուսաստանի հաշվին կրթություն ստանալուց բացի, մեծ առավելություն է ոչ միայն տեսական գիտելիքների ձեռքբերումն, այլև` Ռուսաստանի Դաշնության առաջատար ատոմային օբյեկտներում գործնական պարապմունքների անցկացումը։

В Ереване пройдет международная физико-математическая олимпиада МИФИ и Росатома для старшеклассников Армении
13/11/2019 12:11
В Ереване 16 и 17 ноября состоится международная физико-математическая олимпиада «Росатом» при поддержке Национального исследовательского ядерного университета МИФИ (НИЯУ «МИФИ») для учащихся 8-12 классов школ Армении.
Олимпиада пройдет на базе Национального политехнического университета Армении в рамках сотрудничества России и Армении в сфере подготовки кадров для атомной отрасли.
Для участия в отборочном туре олимпиады необходимо до 14 ноября включительно пройти регистрацию на сайте НИЯУ МИФИ. Более детальную информацию про Олимпиады можно узнать на сайте в разделе «абитуриентам и школьникам».
«Армянские школьники владеют математикой и физикой на очень высоком уровне. Подготовка армянских ребят нас приятно радует уже не первый год. В прошлом году отборочный этап преодолели порядка половины участников. Такие результаты показывают ученики лучших российских школ – в Москве, Петербурге, Новосибирске и других городах», - заявил начальник учебного отдела Института ядерной физики и технологий НИЯУ МИФИ Кирилл Куценко.
Напомним, в отборочном туре Олимпиад в декабре 2018 года приняло участие более 200 учащихся специализированных физико-математических и общеобразовательных школ Армении. По итогам 2018-19 году из 28 участников- по физике - 20 стали призерами. По математике из 33 участников - 10 стали призёрами. Среди победителей и призеров выделяются учащиеся школы имени Шагиняна и старшей школы Национального Политехнического Университета Армении.
Главной целью образовательных инициатив Росатома является выявление талантливой молодежи, которая ориентирована на инженерно-технические специальности и интересуются атомной энергетикой и новыми технологиями. Финал Олимпиады состоится в начале 2020 года, победители и призёры получат льготы на поступление в НИЯУ МИФИ, в том числе в рамках квоты на обучение в университетах консорциума Росатома на бюджетной основе. Кроме получения образования за счет России, большим преимуществом является не только приобретение теоретических знаний, но и возможность прохождения практики в процессе обучения на ведущих атомных объектах Российской Федерации.