««Հայոց պատմությունն» ու «Հայոց լեզուն» հանելուց հետո 1 տարվա ընթացքում ունենալու ենք  տնտեսական հեղափոխությո՞ւն». Դեկան (Տեսանյութ)
13/11/2019 14:00
««Հայոց պատմությունն» ու «Հայոց լեզուն» հանելուց հետո 1 տարվա ընթացքում ունենալու ենք տնտեսական հեղափոխությո՞ւն». Դեկան (Տեսանյութ)
ԵՊՀ հայոց լեզվի ամբիոնի վարիչ Յուրի Ավետիսյանը ակնկալում է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ հրատապ քննարկում։
«Քննարկումը նախընտրելի կլիներ, որ տեղի ունենար ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետում, որովհետև շարժումը, կարծես թե, սկիզբ է առել այս ֆակուլտետում», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Յուրի Ավետիսյանն ընդգծեց՝ կարող են նաև այլ տեղում կազմակերպել քննարկումը, միայն թե, առաջարակում են, որ քննարկմանը անպայման մասնակցի նախարարը։
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանն ասաց, թե «Հայոց լեզուն» ու «Հայոց պատմությունը» ազգային անվտանգության, սերունդների դաստիարակման համար խիստ կարևոր, անհրաժեշտ առարկաներ են։
«Մեր ուսանողների դասադուլը, հիմնականում, մեկ նպատակ ունի՝ ուշադրություն գրավելու ու ինչ-որ տեղ հայեցակարգ մշակելու։ Ցավալին որն է, որ կոնկրետ այսքան հորդորները մնում են անպատասխան», - ասաց Մինասյանը։
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանն էլ իր հերթին ասաց, թե գիտության ու կրթության ոլորտում շատ ու շատ խնդիրներ կան։
«Բայց, առաջին հերթին, կացինն իջավ հայագիտական առարկաների վրա։ Բազմիցս հարց են հնչեցրել՝ անգլերենի, ֆիզիկայի, բժշկագիտական առարկաների դասավանդումը բարձր մակարդակի է՞, ինչո՞ւ այդ առարկաները չեն հանվում», - ասաց Մելքոնյանը՝ նշելով, որ դասավանդում է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում։
«Եկեք տեսեք՝ լսարանը դատա՞րկ է, թե՞ լեցուն։ Մարդիկ գալիս են, լսում են, որովհետև վաղվա դիվանագետը Հայոց պատմություն պետք է իմանա, ինչպե՞ս կարելի է այդ առարկաները հանել», - ընգծեց Աշոտ Մելքոնյանը։
Լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Կատվալյանն ասաց, թե ակնհայտ է՝ հասարակությունը մերժում է «Հայոց լեզուն» ու «Հայոց պատմությունը» ոչ պարտադիր դարձնելու նախագիծը։
«Այս նախագծով մեզ համար անընդունելի է ակադեմիայի նկատմամբ դրույթները, փաստորեն, Գիտությունների ազգային ակադեմիան փակվում է, մինչդեռ, մենք համոզված ենք, որ ԳԱԱ-ն եղել ու մնում է գիտության առաջատարը», - ասաց Կատվալյանն՝ ընդգծելով, որ հանկարծ ինչո՞ւ հայագիտական առարկաները դարձան վնասակար։
«Ես ասե՞մ, թե որտեղ կարող են մասնագիտական մասն ուժեղացնել՝ մագիստրատուրայում, ով չգիտի, որ մագիստրատուրան իրեն մինչև այսօր չի արդարացնում, ինչո՞վ են երկու տարի զբաղվում ուսանողները, թող մասնագիտական առարկաները խտացնեն մագիստրատուրայում», - ասաց Վ. Կատվալյանը։
Մանկավարժական համալսարանի Պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Էդգար Հովհաննիսյանն էլ ընդգծեց՝ միանում են բողոքին, ցանկանում են իրենց ձայնը բարձրացնել։
«Ստացվում է, որ վերջին տարիների ընթացքում, եթե մեզ չի հաջողվել տնտեսական թռիչքաձև զարգացում ունենալ, եթե մեզ չի հաջողվել Հայաստանը դարձնել սիլիկոնային հովիտ, ապա «Հայոց պատմությունն» ու «Հայոց լեզուն» է խանգարո՞ւմ։ Այսինքն՝ այս առարկաները հանելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում ունենալու ենք տնտեսական հեղափոխությո՞ւն», - ասաց Էդգար Հովհաննիսյանը։

После отмены «Истории Армении» и «Армянского языка» станет ли реальностью экономическая революция? – декан
13/11/2019 16:21
Заведующий кафедрой армянского языка Ереванского государственного университета (ЕГУ) Юрий Аветисян надеется, что состоится срочное обсуждение с министром образования, науки, культуры и спорта Араиком Арутюняном.
«Желательно, чтобы обсуждение состоялось на филологическом факультете ЕГУ, поскольку студенческое движение началось с этого факультета», - заявил в беседе с журналистами Юрий Аветисян.
Он подчеркнул, что обсуждение может быть организовано также в другом месте, однако они предлагают, чтобы министр обязательно участвовал в нем.
Декан факультета истории ЕГУ Эдик Минасян заявил, что «Армянский язык» и «История Армении» крайне важные и необходимые предметы для национальной безопасности, воспитания будущих поколений.
«Забастовка наших студентов в основном преследует одну цель – привлечь внимание и разработать в этой связи концепцию. Вызывает сожаление тот факт, что все эти призывы остаются без ответа», - сказал Эдик Минасян.
Директор Института истории НАН Армении Ашот Мелконян в свою очередь отметил, что в сфере образования и культуры есть множество проблем.
«Однако в первую очередь "топор опустился" на армяноведение. Неоднократно озвучивался вопрос: разве преподавание английского языка, физики, медицины находиться на высоком уровне? Почему не снимаете эти предметы?» - заявил Ашот Мелконян, отметив, что преподает на факультете международных отношений ЕГУ.
«Давайте посмотрим, полная аудитория или пустая? Люди приходят на занятия и слушают, поскольку завтрашние дипломаты должны знать историю Армении. Как можно отменять изучение этого предмета?!» - подчеркнул Ашот Мелконян.
Директор Института языка Виктор Катвалян заявил, что очевидно – общество отвергает законопроект об отмене обязательного изучения предметов «Армянский язык», «История Армении» в вузах.
«Для нас неприемлемы в этом законопроекте положения об академии. Фактически Национальная академия наук закрывается, в то время как мы убеждены, что НАН была и остается лидером науки», - сказал Виктор Катвалян, подчеркнув, что почему то вдруг армянология – армянский язык, история и культура армянского народа – стали вредными.
«Сказать, где они могут усилить изучение специальных предметов, – в магистратуре. Кто не знает, что магистратура по сей день не оправдывает себя. Чем занимаются студенты два года? Пусть ужесточают изучение специализированных предметов в магистратуре», - сказал Виктор Катвалян.
Декан факультета истории и юриспруденции Армянского государственного  педагогического университета Эдгар Ованнисян подчеркнул, что присоединяется к протесту и хочет высказать свою позицию.
«Получается, что если нам в течение последних лет не удалось обеспечить экономический подъем, если не удалось превратить Армению в Силиконовую долину, то этому мешали "История Армении" и "Армянский язык". То есть после того, как эти предметы будут отменены, экономическая революция в течение года станет реальностью?», - заявил Эдгар Ованнисян.