Արայիկ Հարությունյանի ղեկավարած նախարարությանը պետբյուջեից կհատկացվի 22 մլն դրամ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը 2019 թ. պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդից հատկացվել է 22 մլն դրամ հավելյալ ֆինանսավորում` համընդհանուր ներառական կրթության արդյունավատ իրականացման նպատակով:
Նշված ֆինանսավորումից  17 մլն դրամը կհատակցվի «Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին`  հանրակրթական դպրոցների առարկայական ուսուցիչների մասնագիտական շարունակական վերապատրաստումը կազմակերպելու համար:
Իսկ 5 մլն դրամը նախատեսված է վերապատրաստող կազմակերպությունների առցանց հայտագրման և դասընթացների հայտարարությունների տեղադրման նոր համակարգ մշակելու, ներդնելու և սպասարկելու համար: Գումարը կհատակացվի «Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնին»:
Որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության նոյեմբերի 14-ի նիստում`  բյուջետային ծախսերի տնտեսագիտական դասակարգման «Ընթացիկ դրամաշնորհներ պետական և համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններին» հոդվածով:
Ուսուցիչների վերապատրաստումը համընդհանուր ներառական կրթության ծրագրի արդյունավետության  ապահովման համար գերակա նշանակություն ունի: ԿԳՄՍ նախարարությունը նախատեսում է ստեղծել վերապատրաստող կազմակերպությունների առցանց հայտագրման և դասընթացների հայտարարությունների տեղադրման միասնական համակարգ, որտեղ  գրանցվելուց հետո կազմակերպություններին հնարավորություն կտրվի հրապարակել վերապատրաստման դասընթացների իրենց հայտարարությունները և այլ անհրաժեշտ տեղեկատվություն: Համակարգը հնարավորություն կընձեռի վերապատրաստման հավակնորդ ուսուցիչներին ընտրելու և գրանցվելու վերապատրաստման դասընթացներին։ Յուրաքանչյուր ուսուցիչ համակարգում կունենա վիրտուալ միավորների հաշիվ (account)։ Համակարգը նաև հնարավորություն կտա ուսուցիչներին առցանց համակարգում ներկայացնել վերապատրաստման հետ կապված իրենց կարիքներն ու հետաքրքրվածությունը, որը ուղղորդիչ նշանակություն կունենա վերապատրաստման դասընթացներ մշակման համար։
Ինչ վերաբերում է «Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնի» վերապատրաստումներին` 2019 թվականի հուլիսի 1-ից նոյեմբերի 1-ը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ «Դասավանդի՛ր Հայաստան» կրթական հիմնադրամը իրականացրել է  «Ուսուցիչների՝ ներառող դասավանդման վերապատրաստման կարողությունների զարգացման» փորձնական ծրագիրը, որի շրջանակում կատարվել է 60 վերապատրաստող-մենթորի  ընտրություն: Նշված 60  մասնագետները դպրոցներում կիրականացնեն հանրակրթական դպրոցների առարկայական ուսուցիչների ներառական կրթության մասնագիտական կարողությունների զարգացում (վերապատրաստում և մենթորական աջակցություն)։ Գումարը նախատեսված է մասնագետների վարաձատրությունն ապահովելու համար։

Возглавляемому Араиком Арутюняном министерству предоставят из бюджета  дополнительно 22 млн. драмов
Министерству образования, науки, культуры и спорта из резервного фонда госбюджета на 2019 год выделено дополнительное финансирование в размере 22 млн. драмов для эффективной реализации всеобщего инклюзивного образования.
Из этой суммы 17 млн. драмов будет предоставлено ГНКО «Республиканский центр педагогико-психологической поддержки» на постоянную профессиональную переподготовку учителей в общеобразовательных школах.
5 млн. драмов предусмотрены на разработку, внедрение и обслуживание новой системы для онлайн приема заявок организаций по переподготовке и размещения объявлений о курсах. Сумма будет предоставлена «Национальному центру образовательных технологий».
Решение принято на заседании правительства 14 ноября по статье «Текущие гранты государственным и общественным некоммерческим организациям» экономической классификации бюджетных расходов.
Переподготовка учителей имеет приоритетное значение для обеспечения эффективности программы всеобщего инклюзивного образования, поэтому министерство образования, науки, культуры и спорта предусматривает создать единую систему размещения онлайн заявок, объявлений о курсах и другой необходимой информации для организаций по переподготовке. Система предоставит учителям возможность для выбора курса переподготовки и регистрации.
Что касается переподготовок ГНКО «Республиканский центр педагогико-психологической поддержки», то с 1 июня по 1 ноября 2019 года, по инициативе министерства образования, науки, культуры и спорта и при финансировании Детского фонда ООН, была реализована экспериментальная программа по развитию потенциала инклюзивного преподавания учителей, в рамках которой были выбраны 60 переподготавливающих менторов. Указанные 60 специалистов будут заниматься в школах развитием профессиональных навыков инклюзивного образования учителей (переподготовка и методическая поддержка). Сумма предусматривается для обеспечения оплаты труда этих специалистов.