Եթե Արա Բաբլոյանին ներքաշեին այս պրոցեսների մեջ, մենք շատ ավելի արագ խայտառակ կլինեինք. Բաբայան
ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձավ հարցին, թե ինչո՞ւ ի տարբերություն իրեն՝ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին չձերբակալեցին, հաշվի առնելով, որ Բաբլոյանը իշխանությունը յուրացնելու կասկածանքով որպես կասկածյալ ներգրավել է ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործով:
«Հավանաբար, չեն կալանավորել պարոն Բաբլոյանին, որովհետև պարոն Բաբլոյանն ինձանից մեծ է, ավելի շատ հեղինակություն ունի ու, եթե փորձ արվեր այս խայտառակ պրոցեսների մեջ նրան ներգրավվել, նույնքան ապօրինություն իրականացնել պարոն Բաբլոյանի նկատմամբ, մենք շատ ավելի արագ խայտառակ կլինեինք, քան՝ կլինենք հետագայում», - ասաց Բաբայանը:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն հանցավոր արարքների կատարման համար, որ նա, 2018 թվականին հանդիսանալով ՀՀ ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար, օժանդակել է մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Նույն քրեական գործի շրջանակներում որպես կասկածյալ է ներգրավվել ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը` իշխանությունը յուրացնելու կասկածանքով:

Если бы Ара Баблояна вовлекли в эти процессы, мы бы намного быстрее опозорились – Арсен Бабаян
Бывший заместитель руководителя Аппарата Национального Собрания Армении Арсен Бабян сегодня в ходе встречи с журналистами обратился к вопросу, почему в отличие от него бывший спикер парламента Ара Баблоян не был арестован, учитывая, что в рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела Ара Баблоян привлечен в качестве подозреваемого в узурпации власти.
«Возможно, господина Баблояна не арестовали, поскольку он старше меня, пользуется большим авторитетом. Если бы была предпринята попытка вовлечь его в это позорный процесс, осуществить такое же беззаконие в отношении господина Баблояна, то мы бы намного быстрее опозорились, чем в дальнейшем», - сказал Арсен Бабян.
Напомним, в рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела Арсену Бабяну предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.314 и ч.1 ст.38-300 Уголовного кодекса Армении в том, что он в 2018 году, являясь и.о. заместителя руководителя Аппарата Национального Собрания, содействовал узурпации полномочий Конституционного суда группой должностных лиц, а также совершил служебный подлог.
Бывший председатель парламента Армении Ара Баблоян привлечен в рамках этого же уголовного дела в качестве подозреваемого – в узурпации власти и присвоении полномочий Конституционного суда.