Թրամփն ու Էրդողանը մտադիր են լուծել Թուրքիային С-400-ի մատակարարման հետ կապված հարցը
Վաշինգտոնում Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Թուրքիայի կողմից ռուսական C-400 համակարգերի ձեռքբերումը մեծ մարտահրավեր է առաջացնում երկու երկրների հարաբերությունների համար:
Միևնույն ժամանակ, պետությունների ղեկավարները մտադրություն են հայտնել քննարկել և լուծել այս պայմանագրին վերաբերող հարցերը:
Թրամփի խոսքով՝ նման գործարքները նշանակում են «շատ լուրջ բարդություններ»:
«Մենք դա քննարկում ենք պարբերաբար, քննարկում ենք այսօր և կքննարկենք հետագայում», - ասել է Թրամփը:
Միևնույն ժամանակ՝ ամերիկացի առաջնորդը հույս է հայտնել, որ այս իրավիճակը հնարավոր է լուծել:
ԱՄՆ նախագահն ավելացրել է, որ ինքն ու Էրդողանը երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարներին և ազգային անվտանգության խորհրդականներին խնդրել են անհապաղ սկսել «С-400- ի խնդիրը» լուծելու ուղղությամբ աշխատանքներ:
Էրդողանն իր հերթին հայտարարել է, որ ամերիկացի գործընկերոջ հետ քննարկել է ռուսական C-400- ների և ամերիկյան վերջին՝ F-35 կործանիչների ձեռքբերման վերաբերյալ հարցեր:

Трамп и Эрдоган намерены решить вопрос с поставкой С-400 в Турцию
Президент США Дональд Трамп на совместной пресс-конференции с турецким лидером Реджепом Тайипом Эрдоганом в Вашингтоне заявил, что приобретение Турцией российских комплексов С-400 создает большие вызовы для отношений двух стран. При этом лидеры государств выразили намерение обсудить и решить связанные с этим контрактом вопросы.
По словам Трампа, подобные сделки означают "некоторые очень серьезные сложности".
"Мы на регулярной основе обсуждаем это, обсуждали сегодня и будем обсуждать в будущем", — сказал Трамп.
При этом американский лидер выразил надежду, что эту ситуацию удастся разрешить.
Президент США добавил, что он и Эрдоган попросили руководителей внешнеполитических ведомств и советников по нацбезопасности обеих стран сразу же начать работу по разрешению "проблемы С-400".
Эрдоган, в свою очередь, заявил, что обсудил с американским коллегой вопрос приобретения российских С-400, а также новейших американских истребителей F-35.