Լուծվել է տան խնդիր՝ 25 տարվա սպասումից հետո. Տնակից կիսակառույց ճանապարհը չի կրկնվի ընտանիքի երկրորդ սերնդի համար
14/11/2019 18:03
Արարատի մարզի Լուսաշող համայնքում բնակվող Արամյանների ընտանիքը 25 տարի զուրկ է եղել ապահով տանիքից։ Երկաթյա վագոն-տնակում մեծացած՝ Արամյանների երեխաները հասցրել են ընտանիք կազմել: Նրանց մանկության հուշերի հայրական օջախը վագոն-տնակն է, ապա՝ կիսակառույց մի շինություն, որն իրենց հայրը՝ Մանուկը, վարկով փորձել էր կառուցել, բայց չէր կարողացել: Արամյանների կյանքի հունն արդեն փոխվել է՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ի բնակարանաշինության ծրագրում ընդգրկվելուց հետո. կիսակառույցը դարձել է տուն: Մանուկի երազանքը կատարվել է: Ավագ որդու՝ Արամի մանկահասակ 3 զավակներն այլևս ստիպված չեն լինի ապրել այն կյանքով, որը բաժին էր հասել իր երեխաներին: Ծանր հիշողությունները մնացել են անցյալում:
25 տարի ամանորը տան երազանքով դիմավորած Արամյանները վերջապես բնակարանամուտ են տոնել: Նրանց ուրախությունը կիսելու համար, Լուսաշող են այցելել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ի ղեկավարները:
«Աննկարագրելի մեծ է ուրախությունս։ Մեր ընտանիքն այսուհետ կապրի արժանավայել պայմաններով ապահովված տանը։ Շատ դժվարություններ ենք հաղթահարել. ապրել ենք թե՛ վագոն տնակում, թե՛ կիսակառույցի մեջ, բայց չենք կորցրել տուն ունենալու հավատը: Շնորհակալ ենք», - ասել է ընտանիքի հայրը՝ Մանուկը։
«Երբ դեռ շատ փոքր էի, մտածում էի, որ երազանքը հեքիաթի նման է. այն ավելի շատ՝ անհավանական թվացող նպատակ է: Բայց գիտեի  նաև, որ  կյանքում միշտ պետք է երազել, քանի որ դա օգնում է ձգտել, պայքարել և հասնել նպատակների իրականացմանը: Այսօր էլ այդ կարծիքին եմ, սակայն անընդհատ առաջ շարժվող աշխարհում, տանիքով ապահովված լինելը պետք է լինի ոչ թե անհավանական թվացող նպատակ, այլ ապրելու համար պարտադիր ու տարրական պայման: Ցավոք, լինում են դեպքեր, երբ նույն վագոն-տնակում կամ կիսակառույցում ապրում է ընտանիքի երկրորդ, երբեմն էլ երրորդ սերունդը՝ անցնելով բարդ, հուսահատեցնող ճանապարհով: Եթե մեզ հաջողվում է լուծել թեկուզ մեկ մարդու խնդիր, նրա մեջ ամրապնդել հույսը, տեսնել հայրենիքը չլքելու վճռականությունը, ապա վստահաբար կարելի է ասել, որ ճիշտ ծրագիր ենք իրականացնում: Յուրաքանչյուր բնակարանամուտի ժամանակ մեծ ուրախություն եմ ապրում, երբ տանտերերի աչքերում՝ իրականացված երազանքների  լույսի շող եմ տեսնում: Դա մեր գործընկերության ամենակարևոր գնահատականն է»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս ընտանիքը տարբեր տարիների ապրել է տարբեր վայրերում. վագոն տնակ, ապա փոքր քարե սենյակ և կիսակառույց տուն։ Ժամանակն էր, որպեսզի իրենք էլ վայելեն սեփական հարմարավետ տուն ունենալու բերկրանքը և ստեղծեն նոր և վառ հիշողություններ իրենց արդեն կառուցված տանը։ Ուրախ եմ Արամյանների ընտանիքի համար»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Տարիների համագործակցության ընթացքում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ՝ միայն Արարատի մարզում կառուցվել է 12 տուն։ Ընթացիկ տարում աջակցություն ստացած ընտանիքների թիվը հատել է 200-ի սահմանը։

The Aramyan family from Lusashogh village of Ararat region have been without a safe roof for 25 years. The Aramyans' children, raised in a metal container, have already managed to build their own families.
The memories about the parents' home bring into mind a metal container then a half-built house that their father, Manuk, tried to build on credit but could not afford. The life course of the Aramyans has already changed after having joined the housing project of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia; the semi-constructed building has now become a home. Manuk's dream is fulfilled. The eldest son's, Aram's three children will no longer have to live the life that his children lived. Bad memories are in the past.
For 25 years the Aramyans celebrated New Year with the dream of having a home, and finally they are celebrating housewarming. To share their happiness, the heads of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia visited Lusashogh.
“My joy is indescribably great. From now on, our family will live in the home with dignity. We have overcome many difficulties. We have lived both in a metal container and in a half-built house, but have never lost faith in having a home. We are grateful,” said the family father, Manuk.
“When I was very young, I thought a dream was like a fairy tale: it's more of a seemingly improbable goal. But I knew that in life you always need to dream, because it helps to strive, fight and achieve goals. I still hold this opinion today, and being provided with a roof in a constantly advancing world should not be a seemingly incredible goal but a mandatory and elementary condition for life. Unfortunately, there are cases when in a metal container or in a half-built house lives the second, and sometimes the third generation of the family, passing a difficult, desperate way. If we manage to solve the problem of at least one person, to strengthen the hope in himself, to see the determination not to leave the homeland, then we can say with confidence that we are implementing the right program. During each housewarming I have a great feeling of joy when I see in the eyes of the owners a glimpse of fulfilled dreams. This is the most important assessment of our partnership,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“This family has lived in different places at different times; a metal container then a small room and a half-built house. It's time for them to enjoy owning a comfortable home and to create new and lively memories in their home. I am happy for the Aramyan family,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
Over the years of partnership, with the support of VivaCell-MTS, only in Ararat region, 12 houses have been built. This year, the number of supported families exceeded 200.