Հայաստանն այսօր իրավական պետություն չէ. Աղվան Վարդանյան (Տեսանյութ)
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը դժվարանում է ասել՝ արդյոք «Վերնատուն» հասարակական–քաղաքական ակումբը կդառնա քաղաքական ուժ։
«Ժամանակը, ընթացքը, քննարկումները ցույց կտան, թե որ ուղղությամբ կգնանք, բայց որ նման ակումբներն ունեն հեռանկարներ, վաղվա տեսլական, թե ինչպիսի Հայաստան ենք պատկերացնում, ակնհայտ է», - ասաց նա։
Աղվան Վարդանյանի խոսքով՝ այսօր իշխանությունից դուրս կա հինգ-վեց ուժային տարբեր կենտրոն, քաղաքական ու հասարակական տարբեր խմբավորում, որոնց մտահոգությունները նույնն են։
«Հայաստանում այսօր, իրոք, անհրաժեշտ է ձևավորել մեկ-երկու օրակարգ, որոնց շուրջ հասարակությունը կհամախմբվի», - ասաց Վարդանյանը։
Աղվան Վարդանյանն ընդգծեց՝ Ղարաբաղի հարցում որքան էլ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարի, թե աննախադեպ է, իրականում տեսանելի են շատ տարբեր, հակասական հայտարարություններ։
«Արդեն արձանագրել ենք զիջումներ, փաստորեն, բանակցությունները մտել են փակուղի», - ասաց նա։
Աղվան Վարդանյանն ասաց, թե այն բիրտ ճնշումները, որ կան դատական համակարգի վրա, միջնադար է հիշեցնում։
«Իմ կարծիքով՝ Հայաստանն այսօր իրավական պետություն չէ, ինչ կատարվում է դատարանների հանդեպ, Սահմանադրական դատարանի հանդեպ, ակնհայտ է, որ այստեղ իրավական պետություն գոյություն չունի», - ասաց նախկին պատգամավորը։
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք չեն խախտվել ժամկետները Հրայր Թովմասյանին ՍԴ անդամ, ապա նաև նախագահ ընտրելու ու Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի հետ կապված, Աղվան Վարդանյանն արձագանքեց. «Երբ հարցն ավարտեք, ես կասեմ՝ ոչ, չեն խախտվել»:

Today Armenia is not a legal state: former lawmaker
Speaking to reporters former lawmaker of National Assembly Aghvan Vardanyan said it is yet difficult to say whether the club will turn into political force or not.
“The time, the process, the discussions will show the direction we will follow but obviously such clubs have prospects, vision for future,” he said.
“Today Armenia really needs to have one-two agenda to consolidate the public,” Vardanyan said, stressing that no matter how much Nikol Pashinyan states that the developments over Karabakh conflict are unprecedented very contradictory statements are being voiced.
“We have already heard about concessions, it appears that the negotiations have entered a deadlock,” Vardanyan stressed.
The former lawmaker also referred to the tough pressure on the judicial system which he said remind medieval period.
“My opinion is that today Armenia is not a legal state, the developments over courts, over the Constitutional Court show that there is no legal state,” he said.
Asked whether violation of term has not been registered while electing Hrayr Tovmasyan as member of the CC, Aghvan Vardanyan said no.