Վենետիկում հեղեղման պատճառով արտակարգ դրություն է սահմանվել
«Նախարարների խորհրդի նիստում որոշում է ընդունվել է Վենետիկում արտակարգ դրություն սահմանելու մասին: Քաղաքի և նրա բնակիչների կարիքների համար տրամադրվել է 20 միլիոն եվրո»,- Twitter-ում գրել է Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպե Կոնտեն:
Վենետիկում ջրի մակարդակը երեքշաբթի 187 սանտիմետրով վեր է բարձրացել նորմայից: Դիտարկումների պատմության ընթացքում Վենետիկում ջուրն ավելի շատ բարձրացել է միայն 1966 թվականին: Այն ժամանակ դրա մակարդակը հասել էր 194 սմ  նշագծին:
Չորեքշաբթի քաղաքում ջրի ամենաբարձր մակարդակը գերազանցել է 140 սանտիմետրը: Հեղեղման ընթացքում ջրի տակ է անցել Վենետիկի Սան Մարկոյի հրապարակը՝ քաղաքի գլխավոր տեսարժան վայրերից մեկը:

В Венеции введен режим ЧП в связи с наводнением
Итальянское правительство в четверг ввело режим чрезвычайного положения в Венеции из-за небывалого наводнения.
"На заседании совета министров принято решение о введении чрезвычайного положения в Венеции. На первостепенные нужды города и его жителей выделено 20 млн евро", - написал на своей страничке в Твиттере итальянский премьер Джузеппе Конте.
"Катастрофа, обрушившаяся на Венецию, стала ударом в сердце для нашей страны", - написал он в Твиттере ранее.
Он подчеркнул, что власти пока не могут оценить ущерб, нанесенный городу.
Уровень воды в Венеции во вторник поднялся на 187 см выше нормы. За историю наблюдений выше вода в Венеции поднималась только в 1966 году. Тогда уровень воды достиг отметки в 194 см.
В среду пиковый уровень воды в городе превысил 140 см. Во время наводнения затопило центральную площадь Венеции Сан-Марко, одну из главных достопримечательностей города.