«Ժողովուրդ». Հայաստանում գյուղատնտեսությունը շարունակում է անկում ապրել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է, որ Հայաստանում գյուղատնտեսությունը շարունակում է անկում ապրել: ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեից «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացել է, որ գյուղատնտեսական արտադրանքը, այս տարվա 9 ամիսների արդյունքներով, նվազել է 4.8 տոկոսով: Հիմնական անկումն արձանագրվել է բուսաբուծության ոլորտում՝ ան­ցած տարվա ցուցանիշից պակասելով 7 տոկոսով:
«Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում իրավիճակը այսպես է պարզաբանել. «Այս տարին, օրի­նակ, ծիրանի համար բարենպաստ չէր: Անձրևներ եկան, որոնք փոշոտման վրա ազդեցին:
Խաղողի հետ կապված մեր գյուղացիները ժամանակին բուժումները չկազմակերպեցին, դարձյալ քիչ բերք հավաքեցին: Խաղողի բերքատվությունը 30 տոկոսով պակաս է եղել: Իրենք ամեն թիվ էլ կարող են նկարել: Կարտոֆիլի հետ կապված խնդիր կա, քանի որ ցանքատարածությունները պակասել են, մարդիկ սերմացու չունեին»:
«Ժո­ղովուրդ» օրաթերթը պարզել է նաև, որ գյուղատնտեսական տարին վատ սկսվեց, քանի որ այս տարի գյու­ղացիներին չտրամադրվեց վառելանյութ, սերմացու, խորհրդատվություն, ինչպես նախկինում:

«Жоховурд»: В сельском хозяйстве продолжается спад
Газета «Жоховурд» пишет, что в Армении продолжает фиксироваться спад в сфере сельского хозяйства. Согласно данным Статистического комитета Армении, по итогам 9 месяцев этого года сельскохозяйственная продукция сократилась на 4.8 процентов. Основной спад зафиксирован в сфере растениеводства, снизившись на 7% по сравнению с показателем прошлого года.
Председатель Аграрно-крестьянского союза  Грач Берберян в беседе с корреспондентом издания уточнил: «Этот год, например, был неблагоприятным для абрикосов. Были дожди, которые повлияли на опыление.
Что касается яблок, то наши крестьяне не организовали своевременно лечение, посему опять собрали мало урожая. Урожайность винограда была меньше на 30 процентов. Они могут нарисовать любую цифру. Есть также проблемы с картофелем, поскольку посевные территории стали меньше, у людей не было семян».
Газета «Жоховурд» выяснила также, что сельскохозяйственный год начался плохо, поскольку в этом году крестьянам не были предоставлены горючее, семена, консультации, как это было в прошлом.