Տպավորություն է, որ մտածում են՝ «Արցախի հարցը թող մի կերպ լուծվի, ազատ ապրենք». Վազգեն Մանուկյան (Տեսանյութ)
15/11/2019 11:35
Հայաստանի և Արցախի ղեկավարների միջև բավական բարդ հարաբերություններ են, այնպիսի տպավորություն է, որ մտածում են՝ «Արցախի հարցը թող մի կերպ լուծվի, մեզ համար ազատ ապրենք», «Վերնատուն» հասարակական-քաղաքական ակումբի այսօրվա համաժողովի մեկնարկին ասաց ակումբի հիմնադիրներից Վազգեն Մանուկյանը։
«Այն նախադասությունը, որ լուծումը պետք է գոհացնի Հայաստանին, Արցախին և Ադրբեջանին, առաջին անգամ Գորբաչովն է ասել։ Հետո շատ շուտ հասկացվեց, որ հարցն այդտեղ թաքնված չէ։ Այո, սա շատ գեղեցիկ նախադասություն է, որի տակ որևէ քաղաքական կամ ազգային միտք չկա», - շեշտեց Վազգեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Արցախի ժողովուրդները պետք է հասկանան՝ ինչ են ուզում և պրագմատիկ քայլերով հասնեն դրան։
«Պետք է համախմբվել ոչ թե ինչ-որ անձի կամ քաղաքական ուժի շուրջ կամ դեմ, այլ համախմբվել որոշակի գաղափարական հենքի շուրջ, որպեսզի պետությունն իսկապես պատկանի ժողովրդին», - ամփոփեց խոսքը Վազգեն Մանուկյանը։

Вазген Манукян: Создалось впечатление, что думают – «пусть как-нибудь решится вопрос Арцаха, начнем спокойно жить»
15/11/2019 13:12
Между руководителями Армении и Арцаха сложились довольно непростые отношения, создалось впечатление, что думают – «пусть как-нибудь решится вопрос Арцаха, начнем спокойно жить», заявил сегодня на форуме Общественно-политического клуба «Вернатун» его основатель Вазген Манукян.
«Предложение, что решение должно удовлетворить Армению, Арцах и Азербайджан впервые сказал Горбачев. Потом очень быстро понял, что вопрос скрывается не там. Да это очень красивое предложение, под которым нет никакой политической или национальной мысли», - заявил Вазген Манукян.
По его словам, народы Армении и Арцаха должны понять, что чего хотят и прагматичными шагами достичь этого.
«Нужно сплотиться не вокруг какого-то лица или политической силы, или быть против, а вокруг определенной идеологической основы, чтобы государство действительно принадлежало народу», - резюмировал Вазген Манукян.