Տպավորություն է, որ մտածում են՝ «Արցախի հարցը թող մի կերպ լուծվի, ազատ ապրենք». Վազգեն Մանուկյան (Տեսանյութ)
15/11/2019 11:35
Հայաստանի և Արցախի ղեկավարների միջև բավական բարդ հարաբերություններ են, այնպիսի տպավորություն է, որ մտածում են՝ «Արցախի հարցը թող մի կերպ լուծվի, մեզ համար ազատ ապրենք», «Վերնատուն» հասարակական-քաղաքական ակումբի այսօրվա համաժողովի մեկնարկին ասաց ակումբի հիմնադիրներից Վազգեն Մանուկյանը։
«Այն նախադասությունը, որ լուծումը պետք է գոհացնի Հայաստանին, Արցախին և Ադրբեջանին, առաջին անգամ Գորբաչովն է ասել։ Հետո շատ շուտ հասկացվեց, որ հարցն այդտեղ թաքնված չէ։ Այո, սա շատ գեղեցիկ նախադասություն է, որի տակ որևէ քաղաքական կամ ազգային միտք չկա», - շեշտեց Վազգեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Արցախի ժողովուրդները պետք է հասկանան՝ ինչ են ուզում և պրագմատիկ քայլերով հասնեն դրան։
«Պետք է համախմբվել ոչ թե ինչ-որ անձի կամ քաղաքական ուժի շուրջ կամ դեմ, այլ համախմբվել որոշակի գաղափարական հենքի շուրջ, որպեսզի պետությունն իսկապես պատկանի ժողովրդին», - ամփոփեց խոսքը Վազգեն Մանուկյանը։

Impression is as if authorities want quicker settlement of Artsakh issue to live freely: Vazgen Manukyan
15/11/2019 12:00
The relations between Armenian and Artsakh leaders are rather complicated with an impression being created as if the authorities think “let Artsakh issue be solved in any way for us live freely,” one of the founders of Vernatun social-political club Vazgen Manukyan said at the first gathering of the club.
“The sentence that the solution must satisfy Armenia, Artsakh and Azerbaijan was first voiced by Gorbachov. Then it became clear very soon that the issue is not it. Yes, it is very beautiful sentence which lacks any political or national idea,” Manukyan said.
He said the peoples of Armenia and Artsakh must understand what they want and reach it with pragmatic steps.
“It is necessary to consolidate not over or against a person or political force but over idea for the state to really belong to the people,” Manukyan concluded.