Վարչապետին է ներկայացվել Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում ներկայացվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ANIF) գործունեության հաշվետվությունը, քննարկվել ֆոնդի հետագա անելիքները:
Վարչապետին զեկուցվել են ֆոնդի բյուջեի և ծախսերի, ներդրումների ներգրավման, ռազմավարական առաջադրանքների կատարման, ներկայումս քննարկվող կոնկրետ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն ուղղված քայլերի մասին:
Ներկայացվել են վերականգնվող էներգետիկայի, շինարարության, թեթև արդյունաբերության, սննդի արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, առողջապահության և այլ ոլորտներում կոնկրետ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ ներդրողների հետ տարվող աշխատանքների, ֆինանսական միջոցների ներգրավման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Զեկուցվել է, որ ANIF-ն «Ուղղակի ներդրումների ռուսական ֆոնդի» հետ համաձայնության է եկել համատեղ ֆոնդ ստեղծելու շուրջ, սկսվել է Աբու Դաբիում, Մոսկվայում և Փարիզում ANIF-ի ներկայացուցչությունների գրանցման գործընթացը:
Վարչապետը կարևորել է ֆոնդի արդյունավետ գործունեությունը վերը նշված ուղղություններով և կարևորել պրոֆեսիոնալ ներդրողների ներգրավումը մեր երկիր:

Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого был представлен отчет о деятельности Фонда государственных интересов Армении (ANIF), а также обсуждены дальнейшие шаги фонда, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министру было доложено о бюджете и расходах фонда, привлечении инвестиций, выполнении стратегических задач и направленных на реализацию конкретных инвестиционных программ шагах.
Были представлены работы с инвесторами по реализации конкретных программ в сферах возобновляемой энергетики, строительства, легкой промышленности, пищевой промышленности, сельского хозяйства, здравоохранения и других отраслях, а также шаги по привлечению финансовых средств.
Было доложено, что ANIF договорился с Российским фондом прямых инвестиций о создании совместного фонда, уже начался процесс регистрации представительств ANIF в Абу-Даби, Москве и Париже.
Премьер-министр отметил важность эффективной деятельности фонда по вышеуказанным направлениям и привлечения профессиональных инвесторов в нашу страну.