Մարդիկ բարեկարգ ճանապարհով են երթևեկում ու «խադավիկի» մոտ շատ ավելի քիչ են գնում. Փաշինյանը՝ տնտեսական հեղափոխության մասին (Տեսանյութ)
15/11/2019 17:23
2020 թվականի բյուջեն հեղափոխական է, խորհրդարանում 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը.
«2018թ.-ին, երբ դեռ ՀՀ վարչապետ չէի, հայտարարել եմ, որ 1-2 տարում ՀՀ բյուջեն պետք է ավելանա 30-35 տոկոսով: Սա եղել է հեղափոխության կարգախոսներից կամ խոստումներից մեկը: Հիմա 2020թ.-ի պետբյուջեում եկամտային մասը 2018թ.-ի նույն ցուցանիշը գերազանցում է 27.4 տոկոսով: Եթե սրան գումարում ենք նաև 2018թ.-ի ընթացքում բյուջեի գերակատարման ցուցանիշները, որոնք 62 մլրդով գերակատարված են և ոչ մի տեղ հաշվառված չեն, ուրեմն բյուջեի աճը կազմում է 33 տոկոս, իսկ եթե սրան ավալացանում ենք բյուջեի այն կորուստները, որ մենք մեր որոշումների արդյունքում Հարկային օրենսգրքի, կուտակային պարտադիր կենսաթոշակների արդյունքում ունեցել ենք, այսինքն՝ այն միջոցները, որ պիտի հավաքեինք, բայց հրաժարվել ենք, մեր աճը կազմում է 35 տոկոս:
Սա ուղիղ պատասխանն է հարցին՝ արդյոք այս բյուջեն հեղափոխա՞ն է, թե՞ ոչ: Այո՛, այս բյուջեն հեղափոխական է, որովհետև ճշգրիտ իրագործումն է ոչ թե նախընտրական, այլ նախահեղափոխական խոստման, որ ես անձամբ հնչեցրել եմ», - ասաց Փաշինյանն՝ անդրադառնալով քննադատություններին, որ ներկայացված նախագիծը հեղափոխական չէ:
Փաշինյանը մի շարք այլ տվյալներ մատնանաշեց՝ ընդգծելով, որ դրանց արդյունքում մի շարք բարեփոխումներ են արվել, որոնք փոխել են մարդու կյանքը դեպի լավը.
«Սկսենք ամենապրիմիտիվ բանից: Այն, որ մարդիկ այս տարի երթևեկում են և մյուս տարի երթևեկելու են բարեկարգ ճանապարհով իրանց կյանքը փուխո՞ւմ է, թե՞՝ ոչ, իհարկե, փոխում է, որովհետև նրանք ընթացագետի մոտ, հայերեն դա «խադավիկն» է, շատ ավելի քիչ են գնում և համապատասխանաբար քիչ գումար են ծախսում», - ասաց Փաշինյանը:

Люди ездят по благоустроенным дорогам и намного реже идут к «ходовикам» – Никол Пашинян об экономической революции
15/11/2019 20:09
Бюджет на 2020 год – революционный, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2020 год в Национальном Собрании.
«Во время революции 2018 года, когда я еще не был премьер-министром Армении,  публично заявил, что 1-2 года бюджет Республики Армения должен увеличиться на 30-35%. Это было одним из лозунгов или обещаний революции. Сейчас, в 2020 году, доходы государственного бюджета выросли на 27,4% по сравнению с 2018 годом. Если мы прибавим к этому также показатели перевыполнения, которые уже превышают 62 млрд. долларов, то получится, что рост бюджета составляет 33%. А если мы добавим к этому бюджетные потери, которые мы имели в результате наших решений – Налоговый кодекс, закон о накопительных пенсиях и др., наш рост уже составит более 35%.
Это прямой ответ на вопрос, является ли этот бюджет революционным. Да, этот бюджет является революционным, поскольку это точное выполнение не только предвыборных, но и послереволюционных обещаний, которые я дал лично» - сказал Никол Пашинян.
Он привел ряд данных, подчеркнув, что в их результате реализован ряд реформ, которые изменили жизнь людей к лучшему.
«Начнем с самого примитивного. То, что люди в этом году ездят, и будут ездить в будущем году, по благоустроенным дорогам, меняет их жизнь или нет? Конечно, меняет, поскольку они идут к "ходовику" намного реже и соответственно тратят меньше денег», - сказал Никол Пашинян.