Եթե ֆորսմաժորներ չգրանցվեն, Վրաստանում վտանգավոր զարգացումներ տեղի չեն ունենա. Մելիքյան
Եթե ֆորսմաժորներ չգրանցվեն, Վրաստանում վտանգավոր զարգացումներ տեղի չեն ունենա։ Համենայնդեպս այս պահին նման ազդակներ չկան, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը՝ անդրադառնալով Թբիլիսիում՝ խորհրդարանի առջև ցուցարարների կողմից բարիկադներ կառուցելու փաստին։
«Չեմ տեսնում այնպիսի կրիտիկական մասսա, որն իր դժգոհությունը կարտահայտի փողոցներում՝ լայնածավալ բողոքի ակցիաների միջոցով։ Իհարկե, ազգաբնակչության շրջանում դժգոհություն կա, բայց այն չի հասել մի կետի, երբ հազարավոր և տասնյակ հազարավոր մարդիկ դուրս գան փողոց։ Եթե գործը դրան հասնի, ուրեմն կարող են բոլորովին այլ զարգացումներ հետևել», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Ջոնի Մելիքյանը հիշեցրեց, որ Վրաստանում իրավիճակի լարման հիմք է հանդիսացել ընտրական համակարգի սահմանադրական բարեփոխման տապալումը։
««Վրացական երազանք» կուսակցությունը՝ հանձինս կուսակցության նախագահ Բիձինա Իվանաշվիլիի, դեռ այս ամռանից խոստում էր տվել պատրաստելու և ընդունելու սահմանադրական բարեփոխումների փաթեթ, որով Վրաստանիը կանցի 10 տոկոս համամասնական ընտրակարգի։ Վերջին զարգացումները ցույց տվեցին, որ իշխող թիմը չի կատարել խոստումը։ Սա, իմ կարծիքով, բավականին լուրջ նվեր էր ընդդիմության համար՝ դա օգտագործելու հենց իր՝ իշխող ուժի դեմ», - ասաց Ջոնի Մելիքյանը։
Նա շեշտեց, որ բողոքի ներկա ալիքն անհամեմատ թույլ է ամռանը տեղի ունեցած հակառուսական հզոր ցույցերից, և ծավալվող իրադարձությունների մասշտաբներն այդքան էլ մեծ չեն։
«Իրադարձությունների հետագա ընթացքը կախված է նրանից, թե իրենց ինչպես կդրսևորեն իրավապահ մարմինները, ինչ քայլեր կձեռնարկի իշխանությունը։ Մյուս կողմից, որպեսզի ճգնաժամը չխորանա, վրացական իշխանությունն ու ընդդիմությունը պետք է ականջալուր լինեն ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի՝ երկխոսություն սկսելու կոչերին»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի խորհրդարանը առաջին անգամից չի կարողացել ընդունել Սահմանադրության ուղղումները, որոնք ենթադրում են 2020 թվականին պատգամավորների ընտրություններում անցում խառը ընտրական համակարգից համամասնականի։ Իշխող կուսակցության կողմից իր խոստումը չկատարելուց հետո Թբիլիսիի կենտրոնում խորհրդարանի շենքի առջև բողոքի անընդմեջ ցույց է սկսվել:

No dangerous developments will take place in Georgia if force majeure situations do not occur, expert in Georgian affairs Jonny Melikyan told Aysor.am referring to the barricades built by protesters in Tbilisi outside of the parliament building.
“I do not see such a critical mass which expresses its protest in streets by wide-scale protest rallies. Indeed, there is a dissatisfaction among the population but it has not reached the point for thousands or tens of thousands take to streets. If such situation occurs absolutely other developments will follow,” the expert said.
Melikyan said the tension in Georgia occurred after the failure of constitutional amendment regarding the election system.
“Georgian dream party on behalf of its president Bidzina Ivanishvili promised in summer to prepare and approve a package of constitutional reforms with which Georgia will pass to 100% proportional system. The recent developments showed that the ruling force has not kept its promise. I think it is a rather serious gift to the opposition to use it against the authorities,” Jonny Melikyan said.
The expert stressed that the wave of protest is incomparably weaker from the one raised in summer during the anti-Russian protests.
“The further pace of the events will depend on how the law enforcers will behave, what steps the authorities will undertake. On the other hand, to avoid the deepening of the crisis the Georgian authorities and the opposition must listen to the urges of the EU and the USA to start dialogue,” the expert said.