Կոռուպցայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածուն առաջարկում է վերանայել փոխկապակցված անձանց հայտարարագրեր ներկայացնելու ցանկը
18/11/2019 11:11
Կոռուպցայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի՝ կառավարության կողմից առաջադրված թեկնածու Լիլիթ Ալեքսանյանը կարծում է, որ կոռուպցիայի կանխարգելման համար պետք է վերանայել փոխկապակցված անձանց հայտարարագրերը ներկայացնելու ցանկը:
Ըստ թեկնածուի՝ որոշ դեպքերում հայտարարագիր պետք է ներկայացվեն, ոչ թե բարձրաստիճան պաշտոնյայի ընտանիքի անդամների կողմից, այլև՝ փոխկապակցված անձանց:
«Իմ անձնական փորձը ցույց է տալիս, որ միայն ընտանիքի անդամները չեն, որ ունեն հայտարարագրելու բան: Ունենք պրակտիկա, երբ տարբեր միջոցներ գրանցվում են ընտանիքից դուրս մարդկանց անուններով: Շատ կարևոր է բացահայտել, թե ովքեր են այդ անձինք: Միևնույն ժամանակ դա չի կարող լինել հստակ կարգավորմամբ և չի կարող լինել բոլորին վերաբերող կարգ, բայց առանձին դեպքերում գուցե կարիք լինի, որ հայտարարագիր ներկայացնեն անձինք, ովքեր չեն հանդիսանում ընտանիքի անդամներ», - խորհրդարանում ասաց Ալեքսանյանը՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների ընտրության հարցի ժամանակ:
Նշենք, որ հանձնաժողովի մեկական թեկնածու են առաջարկել կառավարությունը, ԱԺ 3 խմբակցությունները և Բարձրագույն դատական խորհուրդը:

Inter-related people must submit declarations: candidate for the post of the member of the Corruption Prevention Commission
18/11/2019 11:40
Candidate of the government in the post of the member of the Corruption Prevention Commission Lilit Alexanyan speaking at the NA today attached significance to the necessity of review of the list of declarations of the inter-related persons.
According to the candidate, in certain cases a declaration must be presented not by the family members of high-ranking officials but by inter-related people.
“My personal experience shows that not only members of the family have what to present. We have cases when the property or means are being registered on persons outside of the family. It is very important to reveal such people,” she said, adding that people not being members of family of high-ranking officials must submit declarations too.
The government, three NA factions and Supreme Judicial Council have nominated one candidate each for the post.