Վստահ եղեք, Ֆրանսիան շատ մոտիկից հետևում է Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարությանը. Մակրոնը՝ Քոչարյանի փաստաբանին
18/11/2019 12:24
Մեկ անձի կամքին է կապվել Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարությունը, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քոչարյանի ֆրանսահայ փաստաբան Սևակ Թորոսյանը։
«Այդ անձնավորությունը քաղաքական անձնավորություն է, նա դատավոր չէ, վարչապետն է։ Վարչապետի կամքին է կապված ամբողջ դատավարությունը», - ասաց նա։
Փաստաբանի խոսքով՝ այսօր բոլոր դատավորների աչքի առաջ Քոչարյանին ազատ արձակած դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի օրինակն է։
«Ով անկախ ձևով պետք է փորձի դատավարել ու որոշում կայացնել, որը վարչապետի ուզածին չի համապատասխանի, երեք բան կա, որ պետք է մնա՝ խուզարկություն, քրեական գործ ու հեռացում։ Ես դատավոր լինեի, այսպես կմտածեի», - ասաց նա։
Սևակ Թորոսյանը վստահ է՝ դատավորներն աղոթում են, որ Քոչարյանի գործով չզբաղվեն։
«Ինչքան քաջություն է պետք ասել, որ կալանավորումն արդար չէ, սպասենք արդար դատավարության ավարտին», - ասաց Քոչարյանի փաստաբանը։
Նահայտնեց՝ վերջերս նամակ է գրել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին։
«Մեկ ամիս չանցավ, նախագահ Մակրոնից նամակ ստացա, որտեղ ասվում է՝ վստահ եղեք, Ֆրանսիան շատ մոտիկից հետևում է նախագահ Քոչարյանի դատավարությանը», - ասաց փաստաբանը։

The trial of Armenia’s second president Robert Kocharyan is agreed with the will of person only, French-Armenian lawyer of the second president Sevak Torosyan told the reporters today.
“This person is a political person, he is not a judge, he is prime minister. The whole trial is agreed with the will of the prime minister,” he said.
The lawyer said that the example of judge Davit Grigoryan who made a decision to release Kocharyan is in front of the eyes of all the judges.
“Those who will try to make a decision that will not correspond to the wish of the prime minister must know that they will face search, criminal case and dismissal. If I was a judge I would think so,” he said.
Sevak Torosyan stressed that all the judges here pray not to deal with Kocharyan’s case.
“How much courage you must have to say that the arrest is not fair,” the lawyer said, adding that he addressed a letter to president of France Emmanuel Macron.
“Less than in a month a response came from Macron which read – be assured that France is closely following the trial of president Kocharyan,” the lawyer said.