Բարի եղեք, լսե՛ք մինչև վերջ, եթե նույնիսկ դա Ձեզ դուր չի գալիս և Ձեր քաղաքական թիմի ականջներին հաճո չէ. Արայիկ Հարությունյանը՝ դասախոսին
18/11/2019 18:39
Այս իշխանության հիմնական սկզբունքն ամենասկզբից եղել է այն, որ մենք ասել ենք՝ չկա որևէ հարց, որ չի կարող քննարկվել, և չկա այնպիսի մի իրավիճակ, որտեղից լուծումներ չենք կարող գտնել, դասախոսների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Մենք պատրաստ ենք երկխոսության և չգիտեմ, թե որտեղից եք վերցրել, որ ես ասել եմ՝ որևէ զիջում չի կարող լինել։ Եթե որևէ զիջում չի կարող լինել, ապա այս քննարկումը չէր լինի։ Բայց, այո՛, ասել եմ, կան սկզբունքային հարցեր, որոնք ամբողջությամբ փոխում են օրենքի տրամաբանությունը, և եթե օրենքի հիմքում դրված է որոշակի տրամաբանություն, ապա դրան պետք է հետևել և փաստարկներով պաշտպանել քո սկզբունքը», - ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
Նախարարի խոսքով՝ բուհերի ամփոփ որևէ փաստաթղթում հայոց լեզվի, հայ գրականության, հայոց պատմության դասավանդման դիտողություն չի եղել։
«Շատ ցավում եմ, որ այս ամբողջ գործընթացում դուք կոչ էիք անում երկխոսության, բայց միակողմանի եք ամբողջը դիտել», - ասաց Հարությունյանը։
Արձագանքելով դասախոսներից Ռիտա Սաղաթելյանին, նախարարն ասաց, թե կոռուպցիոն գործընթացը բացահայտելը բավական բարդ գործընթաց է։
«Բայց Ձեր եղբոր տղայի կուսակցությունն անպայման կստանա այդ արկղերով քրեական գործերը։ Հիմա մենք հարցումն արել ենք, կստանա նաև պատասխանները», - ասաց նախարարը։
Երբ դասախոսը փորձեց հակադարձել Արայիկ Հարությունյանին, վերջինս արձագանքեց.
«Բարի եղեք, լսե՛ք մինչև վերջ, եթե նույնիսկ դա Ձեզ դուր չի գալիս և Ձեր քաղաքական թիմի ականջներին հաճո չէ»։

Будьте добры выслушать до конца, если даже это Вам не нравится и неприятно слышать Вашей политической команде – Араик Арутюнян ответил преподавателю
18/11/2019 19:10
«Основным принципом этой власти с самого начала было то, что мы завили – нет какого-либо вопроса, который не может обсуждаться, и нет ситуации, из которой нельзя найти выход», - заявил сегодня в ходе встречи с преподавателями министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
«Мы готовы к диалогу и не знаю, откуда вы взяли, что уступок не может быть. Если бы не могло быть какой-либо уступки, то это обсуждение не состоялось бы. Но да, я сказал, что есть принципиальные вопросы, которые полностью меняют логику закона и если в основу закона заложена определенная логика, то ей нужно следовать ей и защищать свою точку зрения аргументами», - сказал Араик Арутюнян.
По словам министра, в какой-либо краткой справке вузов не было замечаний относительно преподавания армянского языка, армянской литературы и истории Армении.
«Очень жаль, что в течение всего этого процесса вы призывали к диалогу, но рассматривали все односторонне», - сказал Араик Арутюнян.
Отвечая одной из преподавательниц – Рите Сагателян – министр заявил, что разоблачение коррупционных явлений довольно сложный процесс.
«Но партия сына вашего брата обязательно получит уголовные дела в этих коробках. Сейчас мы сделали запрос, получит также ответы», - сказал Араик Арутюнян.
Когда преподаватель попыталась ответить, министр отреагировал:
«Будьте добры выслушать до конца, если даже это Вам не нравится и неприятно слышать Вашей политической команде».