Բագրատյան. Պատկերացրեք, եթե այն ժամանակ համաձայնեի այսօրվա նախագահի հետ (Տեսանյութ)
Ատոմակայանը չգործարկելու համար մեզ փող էին առաջարկում։ Այս մասին «Պրոֆիլ» հաղորդման շրջանակներում հայտարարել է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն անդրադառնալով այն միջազգային ճնշումներին, որոնց ենթարկվել է Հայաստանը 1993 թվականի գարնանը, երբ որոշում է կայացվել վերագործարկել աշխատանքները դադարեցրած Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը (ՀԱԷԿ)։
«Միացյալ Նահանգների նախագահն, առաջին անգամ Հայաստանի վարչապետին միայն այդ առիթով է գրել։ Նկատի առնելով, որ դա վարչապետի իրավասության հարց էր, ոչ թե նախագահի, նամակ է գրել, որ կօգնենք՝ միայն թե չբացեք։ Առաջարկում էր հետաքրքիր բան։ 1993 թվականի մայիսի սկզբին, հունիսին, ինձ հրավիրեցին Լոնդոն և այնտեղ ինձ հետ հանդիպեց Ատալին (Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախկին ղեկավարը): Այնտեղ էր մեր այսօրվա նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որը դեսպանն էր: Առավոտյան նա մոտեցավ, ասաց՝ աննախադեպ հաջողություն ունենք՝ Ատալին մեզ փող կառաջարկի չբացելու համար։ Ատալին եկավ, ասաց պետք է ձեզ շնորհավորեմ, մենք նույնիսկ 100 մլն կարող ենք տալ։ Մեր դեսպանը ոգևորված, թե պարոն Բագրատյան, սա աննախադեպ հաջողություն է, ես խնդրեցի, որ ինքը լռի և այլևս երբեք չմիջամտի խոսակցությանը, ինչը հետո տեղի ունեցավ Ատալու հետ։ Եվ ես Ատալուց պահանջեցի 1.5 մլրդ ֆունտ։ Բա ինչո՞ւ 1.5 մլրդ ֆունտ, ասացի, որովհետև նոր ատոմակայան ենք կառուցելու, մենք պերսոնալն ունենք, տեխնիկական անձնակազմ ունենք, ինչ վերաբերվում է դեսպանին, գուցե և սխալ եք հասկացել իրեն։ Հետագայում, իհարկե Արմեն Սարգսյանն արդեն երբ, որ գործարկվեց, ՄԱԳԱՏԷ-ի բորդին բերեց, կարևոր մի քանի մարդ ևս», - ասել է Բագրատյանը։
Մանրամասնելով՝ Հայաստանի նախկին վարչապետը պատմել է, որ իրականությանը չեն համապատասխանում նաև այն պնդումները, թե ռեակտորի տակը երկրաբանական ճաք է եղել։
Բագրատյանի խոսքով՝ իրենք առաջինը ԽՍՀՄ-ում միկրոսեյսմիկ հետազոտություն են արել և պարզել, որ որևէ նման ճաք չկա, ավելին՝ ՀԱԷԿ-ի ռեակտորը Չեռնոբիլի ռեակտորից չէ և հնարավոր վատագույն դեպքում բացառված է, որ կունենանք այն հետևանքները, որոնք եղան Չեռնոբիլի վթարի դեպքում։

Грант Багратян: Представьте, если бы тогда я согласился с сегодняшним президентом
Нам предлагали деньги, чтобы не запускать атомную станцию. Об этом заявил в интервью программе «Profile» бывший премьер-министр Армении Грант Багратян, касаясь международного давления, которому подвергалась Армения весной 1993 года, когда было принято решение о перезапуске Армянской атомной электростанции (ААЭС).
«Президент Соединенных Штатов впервые написал премьер-министру Армении только по этому поводу. Учитывая, что этот вопрос в компетенции премьера, а не президента, он написал письмо, что помогут: только не открывайте. Предлагал интересную вещь: в начале мая, июне 1993 года меня пригласили в Лондон и там со мной встретился Аттали (бывший руководитель Европейского банка реконструкции и развития). Там находился также сегодняшний президент Армен Саркисян, который был послом. Утром он подошел и сказал, у нас беспрецедентный успех – Аттали предложит нам деньги, чтобы не открыть. Аттали пришел, сказал: должен вас поздравить, мы можем дать вам даже 100 млн. Наш посол воодушевлено, господин Багратян, это беспрецедентная удача, я попросил, чтобы он молчал и больше никогда не вмешивался в разговор, который потом состоялся с Аттали. И я потребовал у Аттали 1.5 млрд. фунтов. А почему 1.5 млрд. фунтов? Я ответил, потому что построим новую атомную станцию, у нас есть персонал. Что касается посла, то возможно, мы поняли его неправильно. В дальнейшем, конечно, когда уже ААЭС была запущена, Армен Саркисян привел комиссию МАГАТЭ, а также еще несколько важных людей», - сказал Грант Багратян.
Уточняя, экс-премьер Армении рассказал, что не соответствуют действительности также утверждения о том, что под реактором есть геологический разлом.
По словам Гранта Багратяна, они первые в СССР провели микросейсмическое исследование и выяснили, что какой-либо трещины нет, более того реактор ААЭС не такой как в Чернобыле и даже в наихудшем случае исключаются такие последствия как во время Чернобыльской аварии.