Երևանի քաղաքապետարանի 2019-ի բյուջեում աննախադեպ թերծախս է եղել. Ավագանու անդամներ
Երևանի քաղաքապետարանի 2019 թվականի բյուջեում աննախադեպ թերծախս է եղել՝ 7 մլրդ 800 մլն դրամ, լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ասացին Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամներ Անի Խաչատրյանը և Թեհմինա Վարդանյանը։
«Երբևիցե այս ծավալի թերծախս չի եղել, նույնիսկ մնացորդ չի ունեցել Երևանի բյուջեն այն ժամանակ, երբ չկար քաղաքային իշխանություն։ Երբ կլինի կատարաողականը, այն ժամանակ կտեսնենք, թե որտեղ են թերացել», - ասաց Անի Խաչատրյանը։
«Դա չարված աշխատանքի գումարն է։ Սա տնտեսում չի, քաղաքային իշխանությունն անընդհատ փաթեթավորում է նմանօրինակ իրավիճակները, թե մենք տնտեսումներ ենք արել։ Ո՛չ, եղբայր, դա չարված աշխատանք է, որի մնացորդը կազմել է 7 մլրդ 800 մլն դրամ։ Սա աննախադեպ է, ոչ թե, որ կառավարությունը քաղաքային իշխանությանը ահռելի գումար սուբվենցիա է տվել, այլ նման բյուջեն է աննախադեպ Երևանի պատմության մեջ», - ասաց Թեհմինա Վարդյանյանը։
Անդրադառնալով աղբահանման նոր հիմնարկի ստեղծմանը՝ Թեհմինա Վարդանյանն ասաց, թե քաղաքային իշխանությունը հերթական անգամ թոզ է փչում քաղաքացիների աչքերին՝ ասելով, որ ավելի մատչելի ծառայություն են մատուցելու, քան «Սանիթեք»-ն էր իրականացնում։
«Ո՛չ, դրանց գումարը շատ ավելի շատ է, քան «Սանիթեք»-ին տրամադրվող գումարը», - ասաց Վարդանյանը։
Ինչ վերաբերում է վերելակներին, Անի Խաչատրյանն ասաց, թե քաղաքապետարանի հնգամյա ծրագրում նոր վերելակի մասին ոչինչ չկա։
«Ավելին, Աջափնյակ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների բյուջեների մեջ նույնիսկ վերելակների տեխսպասարկման համար նախատեսված ոչինչ չկա», - ասաց Անի Խաչատրյանը։

В бюджете мэрии Еревана на 2019 год был беспрецедентный недорасход – члены Совета старейшин
В бюджете мэрии Еревана на 2019 год был беспрецедентный недорасход – 7 млрд. драмов, заявили сегодня в ходе встречи с журналистами члены фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Ани Хачатрян и Тегмине Варданян.
«Подобного крупного недорасхода еще не было, бюджет Еревана не имел такого остатка даже тогда, когда не было городской власти. Когда представят отчет об исполнении бюджета, увидите, в чем упущение», - сказала Ани Хаячатрян.
«Это сумма работ, которые не выполнены. Это не экономия, городская власть постоянно пытается представить аналогичные ситуации под видом экономии. Однако, это просто несделанная работа, остаток которой составляет 7 млрд. 800 млн. драмов. Правительство не предоставляло городской власти крупной субвенции, подобный бюджет просто беспрецедентен в истории Еревана», - заявила Тегмине Варданян.
Касаясь создания новой организации по вывозу мусора, Тегмине Варданян заявила, что городские власти в очередной раз пускают пыль в глаза граждан, говоря, что будут предоставлять более доступные услуги, чем компания «Санитек».
«Нет, сумма этих услуг намного больше, что предоставлялось компании "Санитек"», - сказала Варданян.
Что касается лифтов, то Ани Хачатрян заявила, что в пятилетней программе мэрии о новых лифтах даже слова нет.
«Более того, в бюджете административных районов Ачапняк и Малатия-Себастия даже на техническое обслуживание лифтов ничего не предусмотрено», - отметила она.