Բագրատյան. Գաղտնի նամակներ կան, որոնց մասին հանրությունը չգիտի (Տեսանյութ)
Առաջիկայում պետք է հուշեր գրեմ, ես պարտավոր եմ մանրամասն գրել այն, ինչ տեղի է ունեցել կառավարությունում։ «Պրոֆիլ» հաղորդման շրջանակներում անդրադառնալով իր վարչապետության տարիներին՝ հայտարարել է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը։
«Ես պարտավոր եմ գրել այն, ինչ տեղի է ունեցել կառավարությունում մանրամասն․ օրագրերը պահել եմ, բոլորը նայում եմ, ահավոր շատ ինֆորմացիա կա՝ հետագայում սերունդները դա պետք է իմանան, գաղտնի նամականեր կան, որոնց մասին հասարակությունը չգիտի», - ասել է Բագրատյանը։
Խոսելով իր վարչապետության շրջանում ՌԴ նախկին վարչապետ Եգոր Գայդարի հետ ունեցած հարաբերություններից՝ Բագրատյանը հայտարարել է, որ Գայդարը 1990-ականների սկզբին մեծ գործեր է արել Հայաստանի համար և ունի անգնահատելի ներդրում։
«Օրինակ, երբ 1992 թ. ամռանը մենք պարտվում էինք, ճար չկար, թշնամին մտել էր Գանձասար, փլվել էր ամեն ինչ, ես դեռ վարչապետ չէի, և արդեն, ոնց որ թե որոշում կար, որ նրանք (ադրբեջանցիները) մտնեն Ստեփանակերտ, նոր նստենք խոսենք։ Ադրբեջանցիք ունեին օդուժ, մենք չունեինք, արդեն հետագայում՝ 1993 թվականին, երբ դարձա վարչապետ, երկու ամսվա ընթացքում ստեղծեցինք արդյունավետ հակաօդային պաշտպանություն։ Այդ օդուժի դեմ պետք էր պայքարել, և մենք ստացանք հնարավորություն օդային մարտ մղելու Մարտակերտի շրջանում։ Ես ավելին չեմ ուզում ասել հիմա։ Այս քաղաքի լավագույն փողոցներից մեկը պետք է անվանեն և, Ստեփանակերտինը նույնպես, Գայդարի անունով։ Ես հուսով եմ, վստահ եմ, որ մի օր դա կարվի։ Չկար Գայդարը, չկար Ղարաբաղը», -  ասել է Բագրատյանը։
Շարունակելով՝ Հայաստանի նախկին վարչապետը նկատել է, որ Եգոր Գայդարի օժանդակությամբ հաջողվեց ռազմի դաշտում վերականգնել հավասարակշռությունը, շանս տրվեց պայքարելու և հաղթելու, հետևաբար Հայաստանի և Արցախի ղեկավարությունը պետք է ամեն ինչ անի՝ Գայդարի անունը վառ պահելու համար։

Грант Багратян: Есть секретные письма, о которых общество не знает
Бывший премьер-министр Армении Грант Багратян намерен вскоре приступить к написанию мемуаров. Об этом Грант Багратян заявил в интервью программе «Profile», касаясь периода пребывания на должности премьер-министра Армении.
«Я обязан написать подробно о том, что происходило в правительстве. Сохранил все дневники, просматриваю их, огромное количество информации, о котором должны знать будущие поколения. Есть секретные письма, о которых общество не знает», - сказал Грант Багратян.
Говоря об отношениях с бывшим премьер-министром РФ Егором Гайдаром в период своего премьерства, Грант Багратян заявил, что Гайдар вначале 90-х сделал многое для Армении и его вклад неоценим.
«Например, когда летом 1992 года мы терпели поражение, не было выхода, враг вошел в Гандзасар, все рушилось, я еще не был премьер-министром и, кажется, уже было решение, что они (азербайджанцы) войдут в Степанакерт, а потом сядем, поговорим. У азербайджанцев были воздушные силы, а у нас не было. Уже потом, в 1993 году, когда я стал премьером, мы в течение двух недель создали эффективную противовоздушную оборону. Против этой воздушной силы нужно было бороться, и мы получили возможность вести воздушную бой в Мартакертском районе. Я не хочу сейчас говорить больше. Именем Гайдара нужно назвать одну из лучших улиц этого города и в Степанакерте тоже. Я надеюсь, уверен, что это произойдет. Если бы не было бы Гайдара, не было бы Карабаха», - сказал Грант Багратян.
Продолжая, экс-премьер Армении отметил, что при поддержке Егора Гайдара удалось восстановить баланс на поле боя, дало шанс бороться и победить, следовательно, руководство Армении и Арцаха должно сделать все, чтобы сохранить светлую память о Гайдаре.