Հայաստանի դպրոցականները մասնակցել են «Ռոսատոմ-ի միջազգային օլիմպիադային
Նոյեմբերի 16-17 Երևանում տեղի ունեցավ Հայաստանի դպրոցների 8-12 դասարանների աշակերտների համար «Ռոսատոմի»-ի ֆիզիկա-մաթեմատիկական միջազգային օլիմպիադայի նախընտրական փուլը` ՄԻՖԻ միջուկային գիտահետազոտական համալսարանի աջակցությամբ։ Օլիմպիադան անցակցվեց  Հայաաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում։ Նախընտրական փուլին մասնակցեց շուրջ 200 դպրոցական ՀԱՊՀ ավագ դպրոցից, «Քվանտ» վարժարանից, ֆիզմատ դպրոցից և Գյումրու ավագ դպրոցներից։
Եզրափակչի  արդյունքում հաղթողներն ու մրցանակակիրները  կստանան ՄԻՖԻ ՄԳՀԻ ընդունվելու արտոնություններ, այդ թվում բյուջետային հիմունքներով Ռոսատոմ կոնսորցիումի համալսարանների քվոտաների շրջանակում։ «Ատոմային բնագավառում կադրերի պատրաստման Ռուսաստանի և Հայաստանի համագործակցության շրջանակներում մենք ամեն տարի անցկացնում ենք դպրոցականների օլիմպիադա։ Հաճելի է նկատել, որ փուլից փուլ ցանկացողների քանակը ր մասնակիցների պատրաստվածության մակարդակը աճում են», - նկատեց ՄԻՖԻ ՄԳՀԻ-ի միջուկային ֆիզիկայի և տեխնոլոգիաների ուսումնական բաժնի ղեկավար Կիրիլլ Կուցենկոն։
Օլիմպիադայի անցկացումն ուղղված է ֆիզիկա-մաթեմատիկական կրթության զարգացմանը, ինչպես նաև դպրոցականների շրջանում ճշգրիտ գիտությունների նկատմամբ հետաքրքրվածության խթանմանը։ Ռոսատոմի կրթական նախաձեռնությունների գլխավոր նպատակն է՝ տաղանդավոր երիտասարդության բացահայտումը, որը հետաքրքրվում է գիտությամբ և նոր տեխնոլոգիաներով և հակված է ինժեներա-տեխնիկական մասնագիտություններին։
«Օլիմպիադան՝ դպրոցականների համար լավ հնարավորություն է դրսևորվելու և Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական բուհեր ընդունվելու արտոնություններ ստանալու համար։ Յուրաքանյուր տարի, անցկացնելով նման միջոցառումներ, մենք հնարավորություն ենք ընձեռում երիտասարդներին ստանալու որակայալ կրթություն, անկախ նրենց նյութական ապահովվածությունից։ Շատ կարևոր է երեխաներին հաղորդել այն վստահությունը, որ գիտելիքների պատշաճ մակարդակի և աշխատասիրության արկայությամբ նրանք կարող են հասնել ամենաբարձր նպատակներին», - ասաց Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի պրոռեկտոր Ռուբեն Աղգաշյանը։
Ռուսաստանի տեխնիկական բուհերի կրթական ծրագրերը միավորում են համալսարանների և ձեռնարկությունների ջանքերը, որպեսզի շրջանավարտի գիտելիքներն ու հմտությունները համապատասխանեն գործատուների արդի պահանջներին և ոլորտի պահանջարկներին։ Համալսարաններում ծեծտադրվում է ամենաժամանակակից հմտությումմերի և տեսական գիտելիքների ստացումը, ինչպես նաև ուսման ընթացքում ՌԴ առաջատաև ատոմային օբյեկտներում պրակտիկայի անցկացումը։
Հայաստանում անցկացվում են նաև այլ կրթական միջոցառումներ, որոնք ուղղված են միջուկային տեխնոլոգիաների և տեխնիկական մասնագիտությունների հանրայնացմանը։ Օրինակ, արդեն երկրորդ տարին է ինչ Պոլիտեխնիկական համալսարանում անցկացվում է «Ատոմային տեխնոլոգիաների օր», որի շրջանակում դպրոցականներն ու ուսանողները ծանոթանում են այն հնարավորություններին, որոնք հասանելի են երիտասարդներին նորարարությունների զարգացման շնորհիվ։ Հաշվի առնելով Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարները, երկրին անհրաժեշտ կլինեն մեծ թվով բարձրակարգ մասնագետներ։
Հիշեցնենք, 2018 թվականի դեկտեմբերին Օլիմպիադայի ընտրական փուլին մասնակցել է Հայաստանի ֆիզիկա-մաթեմատիկական մասնագիտական և հանրակրթական դպրոցների ավելի քան 200 սովորող։ 2018-19թթ. Արդյունքներով` ֆիզիկայի գծով 28 մասնակիցներից 20 դարձել են մրցանակակիրներ։ Մաթեմատիկայի գծով 33 մասնակիցներից մրցանակակիրներ են դարձել 10-ը։ Հաղթողների և մրցանակակիրների շարքում առանձնանում են Շահինյանի անվան դպրոցի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ավագ դպրոցի աշակերտները։

Армянские школьники приняли участие в международной олимпиаде «Росатом»
16-17 ноября в Ереване прошел отборочный тур международной физико-математической олимпиады «Росатом» при поддержке Национального исследовательского ядерного университета МИФИ (НИЯУ «МИФИ») для учащихся 8-12 классов школ Армении. Олимпиада прошла на базе Национального политехнического университета Армении, в отборочном туре приняли участие 200 старшеклассников из старшей школы Национального Политехнического Университета Армении, гимназии «Квант», физико-математической школы, а также из старших школ г. Гюмри.
По итогам финала победители и призёры получат льготы на поступление в НИЯУ МИФИ, в том числе в рамках квоты на обучение в университетах консорциума Росатома на бюджетной основе. «В рамках сотрудничества России и Армении в сфере подготовки кадров для атомной отрасли, уже не первый год мы проводим олимпиаду среди школьников. Мне приятно отметить, что с каждым этапом количество желающих и уровень подготовки конкурсантов растет», - отметил начальник учебного отдела Института ядерной физики и технологий НИЯУ МИФИ Кирилл Куценко.
Проведение Олимпиады направлено на развитие физико-математического образования, а также стимулирование интереса школьников к изучению точных наук. Главной целью образовательных инициатив Росатома является выявление талантливой молодежи, которая ориентирована на инженерно-технические специальности и интересуeтся наукой и новыми технологиями.
«Олимпиада - хорошая возможность для школьников проявить себя и получить льготы для поступления в ведущие технические вузы России. Ежегодно, проводя такие мероприятия, мы даем возможность молодым людям получить качественное образование, независимо от их материального достатка. Очень важно дать ребятам уверенность в том, что при наличии должного уровня знаний и трудолюбия, они смогут достичь самых амбициозных целей», - отметил проректор Национального политехнического университета Армении Рубен Аггашян.
Образовательные программы технических вузов России объединяют усилия университетов и предприятий для того, чтобы знания и навыки выпускника соответствовали актуальным требованиям работодателей и потребностям отрасли. В университетах делается упор на получение самых современных навыков и теоретических знаний, а также прохождение практики в процессе обучения на ведущих атомных объектах Российской Федерации.
В Армении проходят и другие образовательные активности, которые направлены на популяризацию ядерных технологий и технических профессий. Например, уже второй год в Политехническом университете проходит день атомных технологий, в рамках которого школьники и студенты знакомятся с теми возможностями, которые сегодня открываются перед молодежью благодаря развитию инноваций. А в связи с развитием атомной энергетики в Армении потребуется большое количество высококлассных профессионалов.
Напомним, в отборочном туре Олимпиад в декабре 2018 года приняло участие более 200 учащихся специализированных физико-математических и общеобразовательных школ Армении. По итогам 2018-19 году из 28 участников- по физике - 20 стали призерами. По математике из 33 участников - 10 стали призёрами. Среди победителей и призеров выделяются учащиеся школы имени Шагиняна и старшей школы Национального Политехнического Университета Армении.