Արայիկ Հարությունյանն այդպես էլ չհասկացավ ընտանեկան, անձնական, կուսակցական ու քաղաքական հարաբերությունների տարբերությունը. Իշխան Սաղաթելյան
19/11/2019 14:19
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն այդպես էլ չհասկացավ ընտանեկան, անձնական, կուսակցական ու քաղաքական հարաբերությունների տարբերությունը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանն՝ անդրադառնալով նախօրեին Արայիկ Հարությունյանի և ԵՊՀ դասախոսական կազմի հանդիպմանը, որտեղ նախարարը թույլ չէր տվել կարծիք հայտնել դասախոս Ռիտա Սաղաթելյանին, ով Իշխան Սաղաթելյանի հորաքույրն է։
«Այս ամբողջ ընթացքում հարցի բովանդակությանն անդրադառնալու փոխարեն փորձեց անձնավորել, կուսակցականացնել, պիտակավորել պայքարը, և պետական համալսարանի դոցենտի պարզ հարցից հերթական անգամ ջղաձգվեց և հարցը տեղափոխեց բոլորովին այլ հարթություն։ Հորաքույրս կուսակցական չի, ԵՊՀ-ի դոցենտ է, ու աչքի է ընկել իր քաղաքացիական դիրքորոշմամբ, այդ թվում նաև 2018 թվականի գարնանը, երբ միացել էր իր ուսանողներին», - ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Դասախոսների հետ հանդիպմանը, հիշեցնենք, նախարարն ասել էր, թե կոռուպցիոն գործընթացը բացահայտելը բավական բարդ գործընթաց է, և դիմելով ԵՊՀ դոցենտ Ռիտա Սաղաթելյանին, ասել էր. «Բայց Ձեր եղբոր տղայի կուսակցությունն անպայման կստանա այդ արկղերով քրեական գործերը։ Հիմա մենք հարցումն արել ենք, կստանա նաև պատասխանները»։
Երբ դասախոսը փորձել էր հակադարձել Արայիկ Հարությունյանին, վերջինս արձագանքել էր. «Բարի եղեք, լսե՛ք մինչև վերջ, եթե նույնիսկ դա Ձեզ դուր չի գալիս և Ձեր քաղաքական թիմի ականջներին հաճո չէ»։
Իշխան Սաղաթելյանի խոսքով՝ դժբախտաբար, այս իշխանությունները սովոր չեն քննադատության.
«Իրենց քննադատող կուսակցությունները կամ անձիք պետք է լինեն հաստիքացուցակով, ու իրենց ժողովրդավարություն հռչակած «Նոր Հայաստանում» իրենց քննադատողների հետ խոսում են շանտաժով ու սպառնալիքով, փորձում են վախեցնելու միջոցով լռեցնել, բայց չեն հասկանում, որ գործ ունեն Դաշնակցության հետ։ Մեզ նման շանտաժներով չեն կարող սպառնալ ու ստիպել, որ հրաժարվենք մեր կեցվածքից։ Հերթական մանիպուլյացիան է, հերթական հարցից շեղելու քայլն է, որը հաջողություն չի ունենալու։ Ես չեմ բացառում, որ իրենք կփորձեն ինչ-որ բաներ սարքել, կարել, վեր հանել ու վերագրել, բայց եթե այդ սխալն էլ անեն, ընդհանրապես այդ ամեն ինչի տակ կմնան»։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ այս կերպ փորձ է արվում լռեցնել նախարարի հրաժարականը պահանջող ակցիայի մասնակիցներին, Իշխան Սաղաթելյանը պատասխանեց.
«Դաշնակցությանը փորձել են լռեցնել կայսրություններ, միապետություններ, 130 տարի փորձել են ինչ-որ բան անել, ու այդ ֆոնի վրա, խնդրում եմ, պատկերացրեք, թե ով է Արայիկ Հարությունյանը կամ մնացածը, որ փորձեն ինչ-որ բան անել։ Մեր պայքարն անձնական չի, մեր երիտասարդները պայքարում են կրթության, գիտության ու մշակույթի ոլորտում տարվող ապազգային քաղաքականության դեմ։ Այս ընթացքում երբեք որևէ դաշնակցական չի վիրավորել նախարարին, որովհետև սա մեր համար սկզբունք է։ Չնայած, այս իր պահվածքից հետո այլևս չեմ խոստանում»։

Араик Арутюнян так и не понял разницу между семейными, личными, партийными и политическими отношениями – Ишхан Сагателян
19/11/2019 15:18
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян так и не понял разницу между семейными, личными, партийными и политическими отношениями, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am член Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян, касаясь вчерашней встречи Араика Арутюняна с преподавательским составом Ереванского государственного университета (ЕГУ), во время которой он не позволил выразить мнение преподавателю Рите Сагателян – тете Ишхана Сагателяна.
«За все это время вместо того, чтобы обратиться к содержанию вопроса, он пытался придать борьбе личный, партийный характер, навесить ярлыки на борьбу, занервничал после простого вопроса доцента университета в очередной раз и перенес вопрос в совершенно иную плоскость. Мая тетя не партийная, она доцент ЕГУ и своей политической позицией не бросалась в глаза, в том числе и весной 2018 года, когда присоединилась к своим студентам», - сказал Ишхан Сагателян.
Напомним, во время встречи с преподавателями ЕГУ министр образования заявил, что разоблачение коррупционных явлений довольно сложный процесс и обратившись к доценту ЕГУ Рите Сагателян заявил: «Но партия сына вашего брата обязательно получит уголовные дела в этих коробках. Сейчас мы сделали запрос, получит также ответы».
Когда преподаватель попыталась ответить, министр отреагировал: «Будьте добры выслушать до конца, если даже это Вам не нравится и неприятно слышать Вашей политической команде».
По словам Ишхана Сагателяна, к сожалению, эти власти не привыкли к критике.
«Критикующие их партии или лица должны быть в штатном расписании и в провозглашенной ими демократией "Новой Армении" они разговаривают с тем, кто их критикует, на языке угроз и шантажа, пытаются заставить замолчать путем угроз, но не понимают, что имеют дело с "Дашнакцутюн". Подобным шантажом нам угрожать не могут и заставить отказаться от нашей позиции. Это очередная манипуляция, очередной шаг, чтобы отвлечь внимание от сути вопроса, который не достигнет успеха. Я не исключаю, что они попытаются что-то сфабриковать, пришить и приписать, но если сделают такую ошибку, то вообще погрязнут во всем этом».
На вопрос, может подобным образом пытаются заставить замолчать участников акции протеста, требующих отставки министра образования, Ишхан Сагателян ответил:
«АРФ "Дашнакцутюн" пытались заставить замолчать империи, диктатуры, 130 лет пытались что-то сделать, и на этом фоне прошу представить, кто такой Араик Арутюнян  или остальные, чтобы пытаться что-то сделать. Наша борьба не направлена против личности, наша молодежь борется против проводимой в сфере образования, науки и культуры антинациональной политики. За этот период ни один представитель АРФД не оскорбил министра, поскольку это наш принцип. Хотя, после такого поведения, больше не могу обещать этого».