ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց քրեական հեղինակություններին քրեական պատասխանատվության ենթարկող օրենքի նախագիծը
19/11/2019 18:23
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքինախագիծը, որն առաջարկում է քրեական հեղինակություններին քրեական պատասխանատվության ենթարկել:
Վարման կարգով ելույթում ԲՀԿ պատգամավոր Արտյոմ Ծառուկյանը նշեց, որ ԲՀԿ-ն դեմ է քվեարկելու՝ նկատելով.
«Ցավում եմ, որ իմ որոշ գործընկներներ անձնավորված թիրախավորեցին մեր որոշ պատգամավորների: ԲՀԿ դիրքորոշումն այն է, որ ցանկացած հանցագործ պետք է պատժվի, ցանկացած սպառնալիք մեկուսացվի, սակայն իրավական առումով այս նախագիծը ծայրից ծայր խոցելի է, հետևաբար, մենք քվեարկելու ենք դեմ»:
«Իմ քայլի» պատգամավոր Արփի Դավոյանը հակադարձեց, որ իրենք թիրախավորել են ոչ թե պատգամավորի, այլ իրենց ելույթներում ուղղակի մեջբերումներ են արել ԲՀԿ-ական որոշ պատգամավորների ելույթներից:
ԼՀԿ պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն էլ նշեց՝ թեև գաղափարն ընդունելի է բոլորի կողմից, բայց բուն իրավական խնդիրներ կան, հետևաբար «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը ձեռնպահ կքվեարկի:

Парламент в первом чтении принял законопроект о привлечении криминальных авторитетов к уголовной ответственности
19/11/2019 19:13
Парламент Армении сегодня в первом чтении принял законопроект о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Армении, согласно которому предлагается привлекать к уголовной ответственности криминальных авторитетов.
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Артем Царукян отметил в своем выступлении, что фракция проголосует против поправок, уточнив:
«Вызывает сожаление тот факт, что некоторые  наши коллеги целенаправленно критиковали некоторых депутатов нашей фракции. Позиция "Процветающей Армении" в том, что любой преступник должен быть наказан, любая опасность должна быть изолирована, однако в правовом смысле этот законопроект от начала до конца уязвим, следовательно, мы проголосуем против».
Депутат фракции «Мой шаг» Арпи Давоян отметила, что депутаты не являлись их мишенью, они в своих выступлениях просто приводили цитаты из выступлений некоторых депутатов фракции «Процветающая Армения».
Депутат фракции «Светлая Армения» Тарон Симонян отметил, что хотя и идея была принята всеми, однако есть правовые проблемы, следовательно, фракция воздержится от голосования.
Таким образом, законопроект был принят соотношением голосов 73 «за», 11 «против» и 9 «воздержались».