Փաշինյանի առաջ քաշածը հակամարտության կարգավորման բանաձև չէ. փորձագետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջ քաշածը ոչ թե Արցախյան հակամարտության կարգավորման սկզբունք կամ բանաձև է, այլ մոտեցում գործընթացին, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հերմինե Մխիթարյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ռուս լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին հիշեցրեց իր մոտեցումը, որ Արցախյան հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
«Ես, անկեղծ ասած, նախընտրում եմ ղարաբաղյան հարցում խոսել իմ սեփական բանաձևերով, այլ ոչ թե իմ նախորդների բանաձևերով: Ես այդ բանաձևի մասին արդեն խոսել եմ հրապարակային, ինչպիսին է իմ բանաձևը, որը ես առաջարկում եմ: Ես ասել եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության յուրաքանչյուր լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար և Ադրբեջանի ժողովրդի համար», - ասել է Փաշինյանը։
Մեկնաբանելով այս հայտարարությունը՝ Հերմինե Մխիթարյանը նշել է.
«Փաշինյանի առաջ քաշած այս թեզը հակամարտության կարգավորման բանաձև չէ, այլ մոտեցում կարգավորման գործընթացին»:
Փորձագետը հիմնական խնդիրը տեսնում է նրանում, որ հայկական կողմը չի սահմանում իր համար ընդունելի կարգավորման հիմնական սկզբունքը:
«Ադրբեջանն անվերջ հայտարարում է, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա, և կրկնելով աստիճանաբար ամրապնդում է այդ ընկալումը միջազգային հանրության մոտ: Մինչդեռ Հայաստանի ղեկավարի և ԱԳՆ վերջին շրջանի հայտարարություններում ինքնորոշման իրավունքի հիշատակումը բավական հազվադեպ է դարձել», - ասել է նա:
«Եթե նույնիսկ մենք հայտարարում ենք, որ կարևորում ենք Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար լուծման ընդունելի լինելը և դրանով փորձում ենք ցույց տալ մեր կառուցողականությունը, միաժամանակ մենք հստակ պետք է սահմանենք մեր տեսլականը, մեր շահը: Իսկ վարչապետը նույնիսկ դրան ուղղված ուղիղ հարցից խուսափեց և հայտարարեց, որ մեր մոտեցումը հայտնելը կառուցողական չի լինի», - նշել է Մխիթարյանը և ընդգծել.

Выдвинутый Пашиняном тезис не является формулой урегулирования конфликта – эксперт
То, что выдвинул премьер-министр Армении Никол Пашинян, является не принципом или формулой урегулирования карабахского конфликта, а подходом к процессу, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд») Эрмине Мхитарян.
Напомним, вчера во время встречи с представителями российских СМИ, премьер-министр Армении Никол Пашинян вновь напомнил о своем подходе к урегулированию карабахского конфликта, согласно которому любое решение должно быть приемлемо для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана.
«Честно говоря, в карабахском вопросе я предпочитаю свои собственные формулы, а не формулы моих предшественников. Я об этой формуле уже говорил публично. Моя формула в том, что любое решение должно быть приемлемо для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана», - сказал Никол Пашинян.
Комментируя заявление премьер-министра, Эрмине Мхитарян заявила:
«Этот выдвинутый Пашиняном тезис – является не формулой урегулирования конфликта, а подходом к процессу урегулирования».
Эксперт видит основную проблему в том, что армянская сторона не устанавливает основной приемлемый для нее принцип урегулирования.
«Азербайджан без конца заявляет, что конфликт должен быть урегулирован на основе принципа территориальной целостности и, повторяя, постепенно укрепляет это восприятие в международном сообществе. В то время как премьер-министр Армении и глава МИД в последнее время довольно редко упоминают в своих заявлениях право на самоопределение», - сказала эксперт.
«Если даже мы заявляем, что придаем важность приемлемости решения для народов Армении, Арцаха и Азербайджана и тем самым пытаемся показать нашу конструктивность, мы должны одновременно четко сформулировать нашу концепцию, наши интересы. А премьер-министр уклонился даже ответить на прямой вопрос конкретизировать эту формулу и заявил, что не очень конструктивно говорить об этом», - отметила Эрмине Мхитарян, подчеркнув: