Պետդեպը Թուրքիային առաջարկել է «վերացնել, վերադարձնել կամ ազատվել» C-400-ներից
Միացյալ նահանգները  Թուրքիային առաջարկել է «վերացնել, վերադարձնել կամ ազատվել» ռուսական C-400 ԶՀՀ-ներից, ասել է պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը։ Հայտարարությունների տեքստը տարածել է արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը:
«C-400-ների մատակարարումն անթույլատրելի է, դրանք պատժամիջոցների ռիսկ են առաջացնում։ Իհարկե,  (պատժամիջոցներ մտցնելու) ժամանակը օրենքով CAATSA-ի կողմից չի տրվել և չի ճշգրտվել։ Կարելի է շատ խոսել այն մասին, թե որտեղ կլինեն պատժամիջոցները, ինչպիսին կլինեն Թուրքիայի վրա դրվելիք պատժամիջոցների ընդգրկման լայնությունն ու խորությունը»,- ասել է նա։
«Թուրքիան մանևրի ազատություն ունի, որպեսզի վերադառնա բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Նրանք գիտեն, որ, որպեսզի ամեն բան ստացվի, պետք է ոչնչացնեն, վերադարձնեն կամ ինչ-որ կերպ ազատվեն C-400-ներից։ Միևնույն ժամանակ, մենք բոլորովին չենք փակել նրանց՝ Patriot ձեռք բերելու հնարավորությունը, որը համապատասխանում է ՀՕՊ նրանց պահանջմունքներին»,- ավելացրել է պաշտոնյան։
Նա չի նշել, թե ինչպես են ընթանում բանակցություններն այս հաշվով Թուրքիայի հետ։ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում ասել էր, որ հույս ունի, որ C-400-ների գնման հետ կապված՝ իրավիճակը «կհանգուցալուծվի»։
Ռուսական նորագույն C-400 ՀՕՊ համակարգերի մատակարարումները, որոնք ճգնաժամ են առաջացրել Անկարայի և Վաշինգտոնի հարաբերություններում, սկսվել են հուլիսի կեսին։ Էրդողանի խոսքով՝ C-400-ները կգործարկվեն 2020 թվականի ապրիլին։ ԱՄՆ-ը պահանջել է հրաժարվել գործարքից և փոխարենը գնել ամերիկյան Patriot համակարգեր՝ սպառնալով հետաձգել կամ առհասարակ չեղարկել Թուրքիային նորագույն F-35 կործանիչների վաճառքը, նաև պատժամիջոցներ մտցնել։ Անկարան զիջումների գնալ չի պատրաստվում։

Госдеп предложил Турции избавиться от российских С-400
США предложили Турции "уничтожить, вернуть или избавиться" от российских ЗРК С-400, рассказал высокопоставленный представитель Госдепартамента. Текст заявления распространило внешнеполитическое ведомство.
"Поставки С-400 неприемлемы, они подвергают риску санкций. Правда, время (введения санкций. — Прим. ред.) по закону CAATSA не задано и не точно. Можно еще много говорить о том, где будут санкции, какова будет широта и глубина санкций, наложенных на Турцию", — сказал чиновник на брифинге.
Он отметил, что у Анкары есть "свобода маневра", чтобы вернуться за стол переговоров, единственное условие для этого — отказ от "Триумфов". В то же время мы отнюдь не закрыли им возможность приобрести батарею Patriot, которая соответствует их потребностям в ПВО", — добавил представитель Госдепа.
Он не уточнил, как продвигаются переговоры на этот счет. Дональд Трамп в ходе недавнего визита в Вашингтон президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана заявил, что надеется на "разрешение" ситуации с закупками С-400.
Поставки новейших российских систем ПВО С-400 "Триумф", которые вызвали кризис в отношениях Анкары и Вашингтона, начались в середине июля. По словам Эрдогана, установки полностью введут в действие в апреле 2020 года. США требовали отказаться от сделки и взамен купить американские комплексы Patriot, грозя задержать или вообще отменить продажу Турции новейших истребителей F-35, а также ввести санкции. Анкара идти на уступки отказалась.