Բոլիվիայի ԱԳՆ-ն բողոք է արտահայտել Մեքսիկային՝ Մորալեսի գործողությունների հետ կապված
Բոլիվիայի արտաքին գործերի նախարարությունը բողոք է արտահայտել Մեքսիկայի կառավարությանը, որում մեղադրում է նախկին նախագահ Էվո Մորալեսին փախստականի կարգավիճակի հետ անհամատեղելի գործունեության համար:
Բոլիվիայի կառավարությունը կարծում է, որ Մեքսիկան խախտում է ՄԱԿ-ի տարածքային ապաստանի մասին 1967 թվականի հռչակագրի 4-րդ հոդվածը, որն ապաստան տրամադրող պետություններից պահանջում է սահմանափակել փախստականների գործունեությունը, որոնք հակասում են ՄԱԿ-ի նպատակներին՝ պահպանել խաղաղությունը, բարեկամությունը և այլ երկրների ներքին քաղաքականությանը չխառնվելը:
«Մեքսիկայից պարոն Էվո Մորալեսը կոչ է անում բռնություն գործադրել՝ ոտնձգելով սահմանադրական կառավարության կայունությանը, խաղաղությանը և Բոլիվիայի քաղաքացիների իրավունքները», - ասված է նախարարության Twitter- ի հաղորդագրության մեջ:

МИД Боливии выразил протест Мексике в связи с действиями Моралеса
Министерство иностранных дел Боливии выразило протест правительству Мексики, в котором обвинило экс-президента Эво Моралеса в деятельности, несовместимой со статусом беженца.
Правительство Боливии считает, что Мексика нарушает 4 статью Декларации ООН 1967 года о территориальном убежище, которая предписывает государствам, предоставляющим убежище, ограничивать деятельность беженцев, противоречащую целям ООН - поддержанию мира, дружеских отношений и невмешательству во внутреннюю политику других стран.
"Господин Эво Моралес из Мексики призывает к насилию, покушаясь на стабильность конституционного правительства, мир и права граждан Боливии", - говорится в заявлении министерства, опубликованном в Twitter.