«Ժողովուրդ». Հունվարի 1-ից թանկացումներ են սպասվում
««Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզել է, որ եկող հունվարի 1-ից թանկացումներ են սպասվում, կբարձրանան մոտ 699 անուն ապրանքների՝ մսի, ձեթի, հացահատիկի, պարարտանյութի, դեղամիջոցների գները: Բայց տնտեսագետ Գագիկ Մակարյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ասել է, թե մի քանի կոմպենսացնող հանգամանքներ կան: Այսինքն` կկանխվեն հնարավոր սոցիալական ցնցումները: Եկող տարի չի հարկվելու մինչև 24 մլն դրամ շրջանառությամբ փոքր բիզնեսը, նվազեցնելու են եկամտահարկը: Ըստ տնտեսագետի` գնաճը կոմպենսացնող գործոն է նաև նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումը:
Իսկ գյուղատնտեսության շարունակվող անկումն, ըստ նրա, կարգավորվող է. անհրաժեշտ է, օրինակ, բարձրացնել վերամշակող ընկերությունների դերը: Անդրադառնալով բեռնափոխադրողների՝ Վերին Լարսում ունեցած հայտնի խնդիրներին` տնտեսագետը «Ժողովուրդ» օրաթերթին ասել է. «Վերին Լարսի հետ կապված խնդիրն էլ կլուծվի, որովհետև հիմա Տարածքային կառավարման նախարարությունը, որը պատասխանատու է ենթակառուցվածքների համար, մտադիր է մեկ կամ երկու լաստանավ գնել, գուցե և Ռուսաստանից»»:

«Жоховурд»: В Армении с 1-го января ожидаются подорожания
Газета «Жоховурд» пишет, что с 1-го января будущего года в Армении ожидаются подорожания, повысятся цена порядка 699 наименований товаров – мяса, растительного масла, зерновых, удобрений, лекарств и т.д. Экономист Гагик Макарян заявил в беседе с корреспондентом издания, что есть несколько компенсирующих обстоятельств. То есть, возможные социальные потрясения будут предотвращены. В будущем году не будет облагаться налогом малый бизнес с оборотом до 24 млн. драмов, снизится подоходный налог. Компенсирующим фактором роста цен является также повышение минимальной зарплаты.
Что касается продолжающегося спада сельского хозяйства, то, по мнению Макаряна, это регулируемый процесс, например, необходимо повысить роль перерабатывающих компаний. Касаясь грузоперевозок, известных проблем на КПП «Верхний Ларс» экономист заявил:
«Проблема с Верхним Ларсом также решится, поскольку сейчас министерство территориального управления, которое несет ответственность за инфраструктуры, намерено приобрести один или два парома, возможно из России».