Փաշինյանը Միլանում կրկին ստեց. թող հրապարակի «7 շրջան խաղաղության դիմաց» բանակցված փաստաթուղթը. Աշոտյան (Տեսանյութ)
23/11/2019 13:04
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթի այն հատվածը, որը վերաբերում էր Արցախյան հիմնախնդրին, Բաքվում շատ ծանր տարան, քան մեր այսօրվա վարչապետի՝ Միլանում կրկին բարձրաձայնած ձևակերպումները, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Բաքվում լավ գիտեն, թե Արցախի հարցում ովքեր են ամենաանկոտրում և ամենանպատակասլաց գործիչները: Եվ Միլանում Նիկոլ Փաշինյանը լկտիաբար ստեց նրա շուրջ, թե իբր Սերժ Սարգսյանը բանակցում էր 7 շրջան խաղաղության դիմաց բանաձևի շուրջ: Ես չելենջ եմ անում հենց հիմա Փաշինյանին, թող ինքը հրապարակի այն փաստաթուղթը, որն ինքը ստացել է 2018 թվականի հունվարին և իրենց հարակից լրատվամիջոցներից մեկն իբր արտահոսք հրապարակել էր: Թող հրապարակի և տեսնենք, թե արդյոք  7 շրջան խաղաղության դիմաց էինք մենք բանակցում», - ասաց Աշոտյանը։
Նրա խոսքով, Փաշինյանը նման մի զավեշտալի պնդում  դեռևս արել էր մեկ տարի առաջ:
«Առաջին անգամ եմ այս պատմությունը պատմում, այն ժամանակ իրար կողք էինք նստում: Վարչապետի և իմ նստատեղը իրար կողք էին: Երբ որ իմ հարցին ի պատասխան ինքն ասեց, թե թղթեր կան, որոնք ես ամբողջը կարդացել եմ, ես մոտեցա նիստից հետո և ասեցի, թե ուզում եմ տեսնել այդ թղթերը և արդյոք դա հնարավոր է: Ասեց՝ հնարավոր է, բայց գաղտնի էր, և ես ունեի գաղտնի փաստաթղթեր նայելու իրավունք և ես պայամանավորվեցի, որ պետք է զանգեմ Նիկոլ Փաշինյանի ընդունարան, որպեսզի իրա աշխատասենյակում ծանոթանամ այն իբր գոյություն ունեցող գաղտնի փաստաթղթին, որի մասին Նիկոլ Փաշինյանն ակնարկում էր:  Ես մի քանի անգամ ընդունարան զանգելուց հետո հասկացա, որ հրահանգ է տրված իմ զանգերը ցրելու: Եվ հաջորդ հարցուպատասխանի ժամանակ երբ նորից մոտեցա վարչապետին, ասացի զանգում եմ, չես պատասխանում, կարող է փոշմանե՞լ ես: Ասեց՝ այո, փոշմանել եմ», - պատմեց Աշոտյանը:
«Վատ եմ զգում այն բանի համար, որ երկրում ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ քաղաքական տարաձայնություններով հանդերձ անգամ պետական ու ազգային հարցերի շուրջ այս իշխանություները այրում են միասնական աշխատանքի բոլոր կամուրջները: Գոնե Արցախի հարցում իշխանությունը չլիներ այսքան պաթոլոգիկ սուտասան, անգամ կարող էինք տարբեր ազգային ուժերի հետ միասին, պայմանավորված դերաբաշխությամբ խաղալ:
Սակայն մենք շարունակելու ենք ՀՀ ազգային յուրաքանչյուր խնդրի մասին բարձրաձայնել: Իշխանություները Սերժ Սարգսյանի ելույթից նեղվել են նաև նրանից, որ կարծել  են, թե մեզ ամեն ինչից զրկել են, նախագահի, վարչապետի պաշտոնից, խորհրդարան չենք մտել, ու հանկարծ մենք միջազգային հարթակներում ենք մենք, մեզ լսում են, ընդունում են:
Տղեք մի բան ասեմ ձեզ, մանդատը խելք չի տալիս, մանդատը զորություն չի տալիս: Այնպես չէ, որ ինձ, Ս.Սարգսյանին կամ իմ գործընկերներին միջազգային հարթակներում ճանաչում են այն բանի շնորհիվ, որ մենք մանդատ ունենք, կամ որևէ պաշտոն, այդպես չէ:Ինչ-որ իշխանական խմբի այլ վերլուծաբաններ էլ  ասում էին,որ այս ամեն ինչն արվեց, որովհետև ՀՀԿ-ականները լոբիստներ ունեն, լոբիզմով են զբաղված: Լավ ա, նոր իշխանություն է եկել ԵԺԿ-ում, այդ մարդիկ լավ չեն հասկանում, թե ինչ է նշանակում Եվրոպական միջազգային քաղաքական կառույցներ, որքան ինստիտուցիոնալ են նրանք: Իհարկե անձերն ունեն շատ մեծ նշանակություն և մենք շատ շնորհակալ ենք այլևս հեռացած ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլին իր հայասիրության համար:
Երբեք չենք մոռանա այն ծաղիկները, որ նախագահ Դոլը խոնարհեց Ծիծեռնակաբերդում  2015 թ. ապրիլի 24-ին: Եվ ուզում եմ բոլորից անունից շնորհակալ լինել նաև ԵԺԿ-ի կողմից ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման ռեզոլյուցիայի համար: ԵԺԿ նոր նախագահ Դոնալդ Տուսկը իր գերկայություններից մեկը հայտարարեց մոտակա տարիների համար՝ պայքար պոպուլիստների և պոպուլիզմի դեմ: Սա կարծում եմ, որ շատ լուրջ գաղափարական հայտ է մեր և եվրոպական այլ կուսակցություների աշխատանքի համար»:

Никол Пашинян опять соврал в Милане, пусть опубликует документ о переговорах вокруг формулы «7 районов за мир» – Армен Ашотян
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян в прямом эфире Facebook прокомментировал последние события в Армении.
Армен Ашотян отметил, что в Баку слышали выступления третьего президента Армении Сержа Саргсяна и более тяжело перенесли ту часть, которая касалась карабахского конфликта, чем озвученные нынешним премьер-министром Армении в Милане формулировки.
«В Баку хорошо знают о том, кто в вопросе Арцаха самые несгибаемые и целеустремленные деятели. И в Милане Никол Пашинян нагло соврал о том, что Серж Саргсян якобы вел переговоры вокруг формулы "7 районов за мир". Сейчас я бросаю вызов Николу Пашиняну, пусть он опубликует тот документ, который получила Армения в январе 2018 года, и который в качестве утечки опубликовало одно из примыкающих к ним средств массовой информации. Пусть опубликует, посмотрим, вели ли мы переговоры вокруг формулы "7 районов за мир"», - заявил Армен Ашотян.
По его словам, подобное нелепое утверждение Пашинян сделал еще год назад в парламенте.
«Я впервые рассказываю эту историю, тогда мы сидели рядом. Наши места с премьер-министром были рядом. Когда в ответ на мой вопрос, он сказал, что есть документы, я полностью читал их, я после заседания подошел к нему и сказал, хочу увидеть эти документы и возможно ли это. Он ответил, что возможно, но они секретные и поскольку у меня был доступ к секретным документам, я договорился, что позвоню в приемную Никола Пашиняна, чтобы в его кабинете ознакомится с этими якобы существующими секретными документами, на которые намекал Никол Пашинян. После того, как я несколько раз звонил в его приемную, я понял, что дано указание – не отвечать на мои звонки. И во время следующего парламентского часа, когда я снова подошел к премьеру и сказал, что звоню, но мне не отвечают, может, передумал? Он ответил, что да, передумал», - рассказал Армен Ашотян.
Армен Ашотян выразил сожаление, что в стране создалась такая ситуация, когда вместе со всеми политическими разногласиями даже вокруг государственных и национальных вопросов нынешние власти сжигают все мосты, возможность совместной работы. Если бы власть не была столь безответственной, не имела бы склонности к такой патологической лжи, можно было бы сотрудничать хотя бы в вопросе Арцаха, договорившись с различными силами о распределении ролей.
«Однако мы продолжим говорить о каждой касающейся национальных интересов Армении проблеме как в стране, так и за ее пределами, вне зависимости от того, есть у нас мандаты или нет. Представители власти чувствуют себя некомфортно после выступления Сержа Саргсяна также потому, что думали – лишили нас всего: должности премьер-министра, мы не вошли в парламент, и вдруг мы оказались на международных площадках, нас слушают и принимают.
Хочу сказать вам, что мандат не придает ума, мандат не придает силы. Нельзя сказать, что меня, Сержа Саргсяна или моих коллег знают на международных площадках благодаря тому, что мы имели мандаты или какую-то должность. Это не так», - заявил Армен Ашотян.
Он отметил, что какие-то аналитики из правящей команды заявляют, что все это было сделано, поскольку у представителей РПА есть лоббисты, которые занимались лоббингом и хорошо, что в Европейской народной партии новая власть. По его словам, эти люди не понимают, что означает – Европейские международные политические структуры и насколько они институциональны.
«Конечно, личности имеют большое значение и мы очень благодарны уже бывшему председателю ЕНП Джозефу Доллу за любовь к армянам. А новый председатель ЕНП Дональд Туск заявил в качестве одного из своих приоритетов на ближайшие годы борьбу с популистами и популизмом. Считаю, что это очень серьезная идеологическая заявка для нашей совместной работы с другими европейскими партиями», - сказал Армен Ашотян.