Սպորտի նախարարությունը մրցույթ է անցկացնում, սակայն չեն նշում՝ որքան գումար է հատկացվում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի և սփյուռքի 16-35 տարեկան երիտասարդների և հեղինակային խմբերի շրջանակում անցկացվում է «100 գաղափար Հայաստանի համար» երիտասարդական մրցույթը։
Փոխնախարար Գևորգ Լոռեցյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց, որ մրցույթին ներկայացվել է 17 հայտ։
«Մրցույթը 2017 թվականից ի վեր է անցկացվում։ Մրցույթն անցկացվում է հանրապետությունում նորարարական մտածողությունը զարգացնելու, սոցիալ-տնտեսական կյանքին երիտասարդների ներգրավվածությունը ապահովելու համար», - ասաց փոխնախարարը։
Դեկտեմբերին Երևանում կկազմակերպվի մրցույթի եզրափակիչ փուլ անցած լավագույն նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների ցուցահանդեսը։ Դրան կհաջորդի հանձնաժողովի նիստ, որում հեղինակները կներկայացնեն իրենց նախագծերը և համապատասխան հանձնաժողովը կգնահատի դրանք։ Մրցույթի հինգ հաղթողները կստանան խրախուսական պարգևներ ու հավաստագրեր։
Փոխնախարարը շատ կարևորեց մրցույթը, սակայն չնշեց, թե պետական բյուջեից որքան գումար է հատկացվել մրցույթի անցկացման համար։

Armenia’s education, science, culture and sports ministry declares “100 Ideas for Armenia” youth contest but refuses to unveil sum allocated for its conduction
25/11/2019 17:17
Armenia’s education, science, culture and sports ministry declares “100 Ideas for Armenia” youth contest for young people and creative groups of Armenia and Diaspora aged from 16-35.
Speaking to reporters today Gevorg Loretsyan said seventeen applications have been received already.
“The contest is being conducted since 2017 and is aimed at developing the innovative mind, at ensuring the engagement of the young people in the country’s social-economic life,” the deputy minister said.
He said in December the exhibition of the best innovative projects which passed the final rpund will be conducted in Yerevan after which session of the commission will be convened during which the projects of the participants will be assessed.
The deputy minister said the five winners of the contest will get encouraging prizes and certificates.
Loretsyan attached significance to the contest but refused to unveil the sum allocated from the state budget for its conduction.