Մեզ ամենևին չի հետաքրքրում հսկողության տակ գտնվող դատական համակարգը. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ-ում այսօր մեծագույն մարտահրավերը դատական անկախ համակարգի կայացումն է, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործունեության 15-ամյակի առթիվ ԱԺ-ում երկօրյա միջազգային համաժողովին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀՀ-ում արձանագրում ենք, որ օրենսդիր ու գործադիր իշխանությանը զուգահեռ դատական իշխանությունն է նաև, որ նպաստել է մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումներին: Այսօր մեզ համար առաջնային մարտահրավեր է ունենալ անկախ դատական համակարգ: Ուզում եմ արձանագրել կառավարության կամքը՝ մեզ ամենևին չի հետաքրքրում հսկողության տակ գտնվող դատական համակարգը և մենք սկզբունքորեն դեմ ենք վերահսողության տակ գտնվող դատական համակարգ ունենալուն», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ այսօր դատական համակարգը վերից վար պիտի ենթարկվի խորքային փոփոխությունների:
Փաշինյանի խոսքով՝ այսօր ՀՀ-ն ժողովրդավարական երկիր է, բայց պետք է ժողովրդավարությունը ուժեղ դարձնել ինստիտուցիոնալ առումով.
«ՀՀ-ն այսօր աներկբա ժողովրդավարական երկիր է, բայց այդ ժողովրդավարությունը հիմա գոյություն ունի ՀՀ-ում որպես էմոցիոնալ արտահայտություն, և դա 2018-ին ոչ բռնի թավշյա հեղափոխության էմոցիանալ շարունակությունն է: Հիմա կարիք ունենք մեր երկրի ժողովրդավարությունը ուժեղ դարձնել ինստիտուցիոնալ առումով, որ դրա ապագան որևէ լիդերի, անձի, քաղաքական կուսակցության ճաշակից, տրամադրությունից ու հայեցողությունից կախված չլինի», - եզրափակեց խոսքը նա:

Armenia not interested in having controlled judicial system: Armenia’s PM
The biggest challenge in Armenia is the establishment of independent judicial system, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated today at the two-day international conference at the NA dedicated to the 15th anniversary of Human Rights Defender’s Office.
“In Armenia we register that together with the legislative and executive powers the judicial as well contributed to the mass encroachments of human rights. Today the key challenge for us is to have independent judicial system. I want to register the will of the government – we are not interested in having controlled judicial system, and we are principally against having such judicial system,” Pashinyan said.
He stressed that the judicial system needs radical, in-depth changes.
“Today Armenia is undeniably democratic country but today this democracy exists as an emotional expression which is the continuation of emotions of the 2018 non-violent revolution. Now we need to make our country’s democracy institutional, for its future not to depend on the taste, mood and vision of a leader, person, political party,” he said.