Մեզ ամենևին չի հետաքրքրում հսկողության տակ գտնվող դատական համակարգը. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ-ում այսօր մեծագույն մարտահրավերը դատական անկախ համակարգի կայացումն է, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործունեության 15-ամյակի առթիվ ԱԺ-ում երկօրյա միջազգային համաժողովին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀՀ-ում արձանագրում ենք, որ օրենսդիր ու գործադիր իշխանությանը զուգահեռ դատական իշխանությունն է նաև, որ նպաստել է մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումներին: Այսօր մեզ համար առաջնային մարտահրավեր է ունենալ անկախ դատական համակարգ: Ուզում եմ արձանագրել կառավարության կամքը՝ մեզ ամենևին չի հետաքրքրում հսկողության տակ գտնվող դատական համակարգը և մենք սկզբունքորեն դեմ ենք վերահսողության տակ գտնվող դատական համակարգ ունենալուն», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ այսօր դատական համակարգը վերից վար պիտի ենթարկվի խորքային փոփոխությունների:
Փաշինյանի խոսքով՝ այսօր ՀՀ-ն ժողովրդավարական երկիր է, բայց պետք է ժողովրդավարությունը ուժեղ դարձնել ինստիտուցիոնալ առումով.
«ՀՀ-ն այսօր աներկբա ժողովրդավարական երկիր է, բայց այդ ժողովրդավարությունը հիմա գոյություն ունի ՀՀ-ում որպես էմոցիոնալ արտահայտություն, և դա 2018-ին ոչ բռնի թավշյա հեղափոխության էմոցիանալ շարունակությունն է: Հիմա կարիք ունենք մեր երկրի ժողովրդավարությունը ուժեղ դարձնել ինստիտուցիոնալ առումով, որ դրա ապագան որևէ լիդերի, անձի, քաղաքական կուսակցության ճաշակից, տրամադրությունից ու հայեցողությունից կախված չլինի», - եզրափակեց խոսքը նա:

Нас не интересует подконтрольная судебная система – Никол Пашинян
В Армении сегодня величайшим вызовом является становление независимой судебной системы, заявил премьер-министр Никол Пашинян на международной конференции, посвященной 15-летию деятельности офиса Защитника прав человека в Армении.
«Можно констатировать, что в Армении параллельно с законодательной и исполнительной властью, также судебная власть способствовала массовым нарушениям прав человека. Сегодня для нас первоочередным вызовом является  независимая судебная система. Хочу подтвердить волю правительства – нас вовсе не интересует подконтрольная судебная система и мы принципиально против подконтрольной судебной системы», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что судебная система сверху донизу должна быть подвергнута глубинным изменениям.
По словам Никола Пашиняна, Армения сегодня является демократической страной, однако эта демократия должна быть укреплена в институциональном плане.
«Армения сегодня, несомненно, демократическая страна, но существующая демократия – это эмоциональное проявление и эмоциональное продолжение ненасильственной бархатной революции 2018 года. Сейчас нам нужно укрепить демократию в нашей стране в институциональном плане, чтобы она не зависела в будущем от вкуса, настроения и желания какого-либо лидера, деятеля, политической партии», - заявил премьер.