ՀԾԿՀ-ն թույլատրել է «ՌուսՀիդրո»-ին վաճառել Սևան–Հրազդան ՀԷԿ-ի բաժնետոմսերը «Տաշիր Կապիտալ»-ին պատկանող «ՀրազՋԷԿ» ընկերությանը
28/11/2019 17:01
«Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա» ՓԲԸ-ն դիմել է Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ համաձայնություն ստանալու նպատակով, որպեսզի իրեն պատկանող Սևան–Հրազդան ՀԷԿ բաժնետոմսերը կարողանա վաճառել, Aysor.am-ին հաղորդեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Լիանա Ազիզյանը։
«Հանձնաժողովն ուսումնասիրել է հայտը և 2019 թ. սեպտեմբերի 11-ին տվել է համաձայնություն բաժնետոմսերի վաճառքի մասին», - տեղեկացրեց Լիանա Ազիզյանը։
Նա նշեց նաև, որ ՀԾԿՀ-ին ուղղված գրության մեջ նշված է, որ խնդրում են համաձայնություն տալ ընկերության 90 տոկոս կազմող բաժնետոմսերը «Հրազդանի էներգետիկ կազմակերպություն (ՀրազՋԷԿ)» բաց բաժնետիրական ընկերությանը վաճառելուն։
Նշենք, որ 2017 թ. մարտին «ՀրազՋԷԿ» բաց բաժնետիրական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը վաճառվել են «Տաշիր Կապիտալ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը
«Коммерсант» թերթը, հիշեցնենք, այսօր գրել էր, որ «ՌուսՀիդրոն» վաճառելու է Հայաստանում Սևան–Հրազդան ՀԷԿ-ը՝ Սամվել Կարապետյանի «Տաշիր» ընկերությունների խմբի կառույցներին։ Ըստ հրապարակման՝ կասկադի արժեքը կարող է կազմել173 միլիոն ռուբլի: Գնորդից պահանջվում է նաև մարել վարկերը: Գործարքը ձեռնտու է երկու կողմերին, կարծում են փորձագետները, քանի որ «ՌուսՀիդրոն» ազատվելու է պարտքերից, իսկ «Տաշիր»-ը ընդլայնելու է իր ներկայությունը երկրի էներգետիկ հատվածում:
Լիանա Ազիզյանը նշեց, որ սահմանված գործարքը կնքվելու դեպքում հանձնաժողովը երկշաբաթյա ժամկետում ընկերությունից պետք է գործարքի վերաբերյալ պատճեները ստանա։
Փաստաթղթերի պատճեները, սակայն, ՀԾԿՀ-ն դեռևս չի ստացել։
«ՌուսՀիդրոն» «Ինտեր ՌԱՕ»-ից ՀԷԿ-ը գնել է 2011 թվականին 172.9 միլիոն ռուբլիով, վերջինս այն ստացել էր Ռուսաստանի ՌԱՕ ԵԷՍ-ի պառակտման արդյունքում:
«Տաշիր» ընկերությունների խմբին են պատկանում «Հայաստանի էլէկտրական ցանցեր» ընկերությունը և Հրազդանի ՋԷԿ-ը:

КРОУ Армении дала согласие на продажу акций Севано-Разданского каскада ГЭС принадлежащей компании «Ташир» ОАО «РазТЭС»
28/11/2019 17:51
ЗАО «Международная энергетическая корпорация» обратилась в Комиссию по урегулированию общественных услуг (КРОУ) Армении для получения согласия на продажу принадлежащих компании акций Севано-Разданского каскада ГЭС, сообщила Aysor.am пресс-секретарь КРОУ Лиана Азизян.
«Комиссия изучила заявку и 11 сентября 2019 года дала свое согласие на продажу акций», - сказала она.
Лиана Азизян отметила также, что в адресованном КРОУ письме отмечается, что компания просит предоставить согласие на продажу принадлежащих  ей 90% акций открытого акционерного общества «Разданская энергетическая организация» (РазТЭС).
Напомним, в марте 2017 года ОАО «РазТЭС» была приобретена компанией «Ташир Капитал», которая входит в возглавляемую Самвелом Карапетяном группу компаний «Ташир».
Напомним, газета «Коммерсант» написала, что «РусГидро» продаст Севано-Разданский каскад ГЭС в Армении структурам группы «Ташир» Самвела Карапетяна. Согласно источнику,  стоимость каскада может составить 173 млн руб., покупатель также обязан погасить кредиты. Сделка выгодна обеим сторонам, полагают эксперты, поскольку «РусГидро» избавится от долгов, а «Ташир» расширит присутствие в энергетическом секторе.
Лиана Азизян сообщила также, что в случае заключения этой сделки Комиссия в двухнедельный срок должна получить от компаний копии документов, связанные со сделкой.
Однако КРОУ пока не получала документов.
«РусГидро» купила ГЭС у «Интер РАО» в 2011 году за 172,9 млн руб., так же получила их при разделении РАО «ЕЭС России».