Ադրբեջանի խորհրդարանը հաստատել է ինքնարձակման հարցի շուրջ նիստի անցկացումը
Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսը (խորհրդարանը) դեկտեմբերի երկուսին կքննարկի «Նոր Ադրբեջան» կառավարող կուսակցության՝ օրենսդիր մարմնի ինքնարձակման վերաբերյալ նախաձեռնությունը, հայտարարել է խորհրդարանի խոսնակ Օքթայ Ասադովը:
Ավելի վաղ իշխող կուսակցության քաղաքական խորհուրդը նիստ էր անցկացրել, որտեղ կուսակցությունից խորհրդարանում ներկայացված պատգամավորներին հանձնարարվել էր հանդես գալ Միլի Մեջլիսի ինքնարձակման նախաձեռնությամբ: Իշխող կուսակցության փոխնախագահ-գործադիր քարտուղար Ալի Ահմեդովը հայտարարել է, որ այդ որոշումն ընդունվել է պետության ղեկավարի՝ բարեփոխումների ու կադրային վերադասավորումների քաղաքականությանն աջակցելու նպատակով:
«Դեկտեմբերի երկուսին տեղի կունենա Միլի Մեջլիսի հատուկ նիստը, որտեղ կքննարկվի խորհրդարանի ինքնարձակման հարցը», - ասել է Ասադովը:
Ադրբեջանի խորհրդարանը կազմված է 125 պատգամավորից, պատգամավորական մանդատների մեծամասնությունը պատկանում է կառավարող կուսակցությանը: Երկրում խորհրդարանի հերթական  ընտրությունները պետք Է կայանան 2020 թվականի նոեմբերին:

Парламент Азербайджана подтвердил данные о заседании по самороспуску
Милли Меджлис (парламент) Азербайджана второго декабря рассмотрит инициативу правящей партии "Новый Азербайджан" о самороспуске законодательного органа, заявил спикер парламента Октай Асадов.
Ранее Политический совет правящей партии провел заседание, на котором представленным в парламенте депутатам от партии рекомендовали выступить с инициативой о роспуске Милли Меджлиса (парламента). Заместитель председателя - исполнительный секретарь правящей партии Али Ахмедов заявил, что такое решение принято с целью поддержки курса главы государства на реформы и кадровые преобразования.
"Второго декабря пройдет специальное заседание Милли Меджлиса, на котором будет рассмотрен вопрос о самороспуске парламента", - сказал Асадов.
Парламент Азербайджана состоит из 125 депутатов, большинство депутатских мандатов у правящей партии. Очередные парламентские выборы должны состояться в Азербайджане в ноябре 2020 года.