10 մլն դրամ վճարած և մեկ ամիս ծառայած քաղաքացիները ևս պետք է ստանան զինգրքույկ. Հայկ Սարգսյան (Տեսանյութ)
29/11/2019 14:07
«Արագացված զինվորական ծառայության մասին» օրենքի նախագիծը ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը առաջարկել է, որպեսզի զինծառայությունից խուսափոց քաղաքացիները չխուսափեն Հայաստան վերադառնալ:
Սարգսանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց, որ 2005 թ-ից գործում է օրենք, որի համաձայն 27 տարին լրացած անձինք կարող են վերադառնալ ՀՀ և ծառայությունից խուսափելու համար չենթարկվել քրեական պատասխանատվության՝ վճարելով 3.6 մլն դրամ:
«Ես առաջարկում եմ մեր քաղաքացիներին վերադառնալ հայրենիք ավելի վաղ, քան կլրանա նրանց 27 տարեկանը, և վճարել 10 մլն դրամ ու ծառայել արագացված ընթացակարգով», - ասաց Սարգսյանը:
Նա նկատեց, որ օրենքն ուղղված է 3 խմբերի՝ Հայաստանից դուրս բնակվող ՀՀ քաղաքացիներին, այն քաղաքացիներին, ովքեր արտագաղթում են մինչև զորակոչային տարիքի հասնելը և արտերկում ապրող ու ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող հայերին:
«Մարդիկ, ովքեր այլ երկների քաղաքացիություն ունեն և պարտավորված չեն ծառայել բանակում ու ուզում են ստանալ ՀՀ քաղաքացիություն, չեն գրում քաղաքացիություն ստանալու դիմում նրա համար, որ 2 տարի չծառայեն, բայց համոզված եմ, որ 1 ամիս ժամկետով ծառայելու պայմանից նրանցից շատերը կօգտվեն», - ասաց Սարգսյանը:
Դիտարկմանը, չի՞ բացառում, որ օրենքից կօտվեն հանրապետության ներսում ֆինանսապես ապահով ապրող մարդիկ ու իրենց երեխաներին կազատեն պարտադիր զինվորական ծառայությունից՝ Սարգսյանն ասաց.
«Ձեր նշած «ունևորները», ովքեր ունեն 10 մլն դրամ, շատերն այս պահին գտնվում են արտերկում և պատրաստ են վերադառնալ: Ես պատրաստ եմ նրանց տալ այս հնարավորությունը, այլապես նրանք այս քայլին չեն դիմում»:
Հարցին, թե արդյոք կարելի՞ է պնդել, որ ՀՀ-ում բնակվող քաղաքացիներին օրենքը չի անդրադառնում՝ Սարգսյանն ասաց.
«Վերաբերում է, բայց հիմնական թիրախը Սփյուռքի մեր հայրենակիցներն են: Այստեղ բնակվող հարուստ քաղաքացիները նույնպես խուսափում են բանակում ծառայելուց՝ մեկնելով Հայաստանից: Ես ասում եմ՝ տանք հնարավորություն չլքել Հայաստանը»:
Aysor.am-ի հարցին, թե արդյոք մեկ ամիս ծառայած քաղաքացիներն էլ են ստանալու զինգրքույկ՝ Սարգսյանն ասաց. «Այո, պետք է ստանան»:
Հարցին, թե պատերազմական իրավիճակում ինչպես է պատկերացնում զորահավաքը՝ ասաց. «Քաղաքացին, ով խուսափել է կամ խուսափելու է ծառայությունից, միևնույն է չի վերադանում: Նրան հայրենիք բերելով՝ տալիս ենք ծառայելու հնարավորություն, նա ընդգրկվում  է պահեստազորում ու զորահավաքի կամ պատերազմի դեպքում պարտավորվում է ներկայանալ, այլապես հետապնդվում է քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով»:

Прослужившие 1 месяц и заплатившие 10 млн. драмов граждане также должны получить военный билет – Айк Саркисян
29/11/2019 18:20
Депутат парламента от правящего блока «Мой шаг» Айк Саркисян предложил законопроект «Об ускоренной военной службе» для того, чтобы уклонившиеся от обязательной военной службы граждане не избегали вернуться в Армению.
В беседе с журналистами Айк Саркисн заявил, что с 2005 года действует закон, согласно которому, лица, которым исполнилось 27 лет, могут вернуться в Армению и не подвергаться наказанию за уклонение от военной службы, заплатив 3.6 млн. драмов.
«Я предлагаю нашим гражданам вернуться на родину раньше, до того, как им исполниться 27 лет, заплатить 10 млн. драмов и отслужить по ускоренной процедуре», - сказал Айк Саркисян.
Он отметил, что законопроект направлен трем группам – проживающим за пределами республики гражданам Армении, тем гражданам, которые эмигрируют до достижения призывного возраста и проживающим заграницей и не имеющим гражданства Армении армянам.
«Я уверен, что многие из тех людей, у которых есть гражданство других стран, и они не обязаны служить в армии, но хотят получить гражданство Армении, не пишут заявления о предоставлении гражданства только потому, чтобы не служить 2 года армии, воспользуются этим условием», - сказал депутат.
На замечание о том, не считает ли он, что этим законом в страны могут воспользоваться финансово обеспеченные люди, которые освободят своих детей от службы в Армии, Айк Саркисян ответил:
«Многие из так называемых вами "обеспеченных" людей, которые имеют 10 млн. драмов, сейчас живут заграницей и готовы вернуться. Я готов предоставить им эту возможность, в обратном случае они не пойдут на этот шаг».
На вопрос, можно ли утверждать, что этот закон не относится к гражданам Армении, депутат ответил:
«Относится, но основная цель – наши соотечественники в Диаспоре. Живущие там наши соотечественники также избегают службы в армии, уезжают из Армении. Я говорю, давайте дадим им возможность не покидать Армению».
На вопрос корреспондента Aysor.am, должен ли прослуживший 1 месяц гражданин получить военный билет, Айк Саркисян ответил: «Да, должен получить».
На вопрос, как он представляет организацию призыва в случае войны, Айк Саркисян ответил: «Гражданин, который избегает военной службы или уклонился от службы, все равно не возвращается. Вернув его на родину, мы даем возможность пройти службу, он поступает в резерв и во время войны или мобилизации готов явиться, в противном случае в его отношении осуществляется преследование по соответствующей статье Уголовного кодекса».