Պաշտպանության փոխնախարարը՝ 10 մլն դրամով զինծառայությունից ազատվելու նախաձեռնության մասին
Երբ 10 միլիոն դրամ վճարելու և բանակում մեկ ամիս ծառայելու նախագիծը քննարկվի «Իմ քայլը» խմբակցությունում, դրանից հետո պաշտոնապես կշրջանառվի, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը։
«Հիմա, դեռ մի քանի օր գործողության մեջ է սահմանված կարգի խախտմամբ զինծառայություն չանցած քաղաքացիների վերաբերյալ օրենքը։ Մենք, որպես կառավարություն, հայտարարում ենք, որ օրենքի գործողությունը չի երկարելու։ Այս տրամաբանության մեջ խնդրում եմ ըմբռնել Պաշտպանության նախարարության դիրքորոշումը», - ասաց նա։
Ճշգրտող հարցին՝ այսինքն՝ դիրքորոշումը բացասակա՞ն է, փոխնախարարը կրկնեց.
«Այսօր գործող օրենքը ՊՆ-ի դիրքորոշումն է։ Մենք բացասական դիրքորոշում ունենք գործող օրենքը երկարաձգելու վերաբերյալ։ Քանի որ չունեմ կառավարության վերջնական դիրքորոշումը, չեմ կարող հայտարարություն անել», - ասաց նա։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է մեկ ամսում բանակում արագացված ծառայություն անցնել, Բալայանը պատասխանեց. «Կախված զորատեսակից՝ ուսումնական փուլը առնվազն հինգ ամիս է տևում»։

Замминистра обороны об освобождении от службы в армии за 10 млн. драмов
Законопроект о выплате 10 млн. драмов и ускоренной службе в армии будет официально введен в обращение только после того, как будет обсужден во фракции «Мой шаг»,  заявил в беседе с журналистами заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян.
«Сейчас еще несколько дней действует закон "О гражданах, не прошедших обязательную
военную службу в нарушение установленного порядка". Мы как правительство заявляем, что действие закона не будет продлено. Прошу воспринять позицию министерства обороны в рамках этой логики», - сказал замминистра.
«Позиция Минобороны – это действующий сегодня закон. Мы придерживаемся негативного мнения относительно продления действующего закона. Не могу сделать заявления, поскольку у меня нет окончательной позиции правительства», - сказал он.
На вопрос, можно ли в течения месяца пройти ускоренную службу в армии, Габриел Балаян ответил: «Это зависит от рода войск, как минимум, учебный этап длится пять месяцев».