Համալսարանական բժիշկները հերթական բարդ վիրահատությամբ փրկել են զինվորի կյանքը
Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցի պլաստիկ վիրաբուժության և միկրովիրաբուժության կլինիկայի ղեկավար Արտավազդ Սահակյանն ու համալսարանական հիվանդանոցի ուրոլոգները համատեղ իրականացրել են բարդ վիրահատություն:
Արցախում ծառայության ժամանակ հրազենային վիրավորում ստացած ժամկետային 19-ամյա զինծառայողն, ով ծանր վիճակում տեղափոխվել էր Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ, առաջատար ուրոլոգների մասնակցությամբ բժշկական կոնսիլումից հետո տեղափոխվել է համալսարանական հիվանդանոց:
Պլաստիկ վիրաբուժության և միկրովիրաբուժության կլինիկայի ղեկավար Արտավազդ Սահակյանի խոսքով՝ զինվորն ունեցել է աջ ազդրի, որովայնի և կրծքավանդակի հրազենային ծանր վիրավորում, որի արդյունքում ստացել է ներքին օրգանների լուրջ վնասվածքներ։
«Ուրոլոգների հետ համատեղ կատարել ենք բարդ վիրահատություն՝ վերականգնել ենք վնասված բոլոր օրգանները», - ասաց պլաստիկ վիրաբույժը՝ վստահեցնելով, որ զինվորի վիճակը գնահատվում է լավ, և հրաշքով փրկված երիտասարդն ապագայում առողջական խնդիրներ չի ունենա:

Врачи университетской клиники благодаря сложной операции спасли жизнь военнослужащего
Руководитель клиники пластической хирургии и микрохирургии больницы «Гераци» Ереванского государственного медицинского университета имени М. Гераци Артавазд Саакян и урологи университетской больницы совместно провели сложную операцию, сообщает пресс-служба университета.
Получивший огнестрельное ранение во время службы в Арцахе 19-летний военнослужащий срочной службы был в тяжелом состоянии доставлен в Центральный клинический военный госпиталь. После консилиума с участием ведущих урологов он был переведен в университетскую больницу.
По словам Саакяна, военнослужащий получил тяжелое огнестрельное ранение правого бедра, живота и грудной клетки, в результате чего у него были диагностированы серьезные травмы внутренних органов.
«Вместе с урологами мы провели сложную операцию, восстановили все поврежденные органы», - сказал пластический хирург, заверив, что состояние здоровья военного оценивается как хорошее.