Օրեր առաջ Հայկ Մարությանը Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին տվել է շենքը 5 հարկ ավելի կառուցելու շինթույլտվություն. Էդմոն Մարուքյան. Լուսանկարներ
30/11/2019 11:19
«Հայկ Մարությանի լայվը փաստաթղթերով ջրեմ․․․». նման վերնագրով գրառում  էարել Facebook—ի իր էջում ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Օրերս խոսել էի այն մասին, որ Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը ստացել է ՇԻՆ․թույլտվություն որոշակի ծառայության դիմաց։ Այսօր բացում եմ փակագծերը և ներկայացնում այդ փաստաթղթերը։ Խոսքը վերաբերում է Տերյան 5 հասցեում գտնվող բազմահարկ շինությանը, որի կառուցապատումը իրականացվել է փուլային կերպով։ 2018թ․ փետրվարի 2-ին՝ Տարոն Մարգարյանի պաշտոնավարման օրոք Խաչատրյանների ընտանիքը ստացել էր հերթական ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ թույլտվությունը մինչև 11 հարկ կառուցելու համար (1-ին և 2-րդ նկարներում տեսնում եք այդ ՇԻՆ․թույլտվությունը Տ․Մարգարյանի ստորագրությամբ)։
Ընդամենը օրեր առաջ՝ նոյեմբերի 22-ին Հայկ Մարությանը Խաչատրյանների ընտանիքին տալիս է ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ թույլտվություն 5 ՀԱՐԿ ԱՎԵԼ շենքը կառուցելու համար! (3-րդ և 4-րդ նկարներում տեսնում եք Մարությանի կողմից տրված ՇԻՆ․թույլտվությունը 16 հարկ կառուցելու համար)։ Թե ինչ ծառայություն է մատուցվել մայրաքաղաքի կենտրոնում հարկայնության նման բարձրացման համար, մամուլը արդեն խոսել է. 1.5 մլն դոլար արժողությամբ աղբատար մեքենաների հավաքատեղի է կառուցվում Աէրացիա, Շիրակի 88/1 հասցեում։ Իսկ թե էլ ինչե՞ր են արել Մարությանի համար Խաչատրյանների ընտանիքը կպարզի մեր հետագա քննությունը:
Երեկվա Հայկ Մարությանի ուղիղ եթերը կեղծիքի ցայտուն դրսևորումն էր, քանի որ իր կոռուպցիոն գործարքը քողարկելու համար նա հղում էր տալիս 2017 թվականի ՆԱԽԱԳԾՄԱՆ թույլտվությանը, մոռանալով ասել, որ ըստ այդ թույլտվության 11-րդ հարկի կառուցումից հետո և շենքի փաստացի ընկալման արդյունքից կախված հնարավոր է փոփոխել հարկայնությունը։
Փաստորեն Մարությանի և Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող ընկերության գործարքը փոխեց Մարությանի ընկալումները մայրաքաղաքի սրտում շենքի կառուցման վերաբերյալ և նա նոյեմբերի 22-ին տվեց Խաչատրյանների կողմից այդքան սպասված շինարարության թույլտվությունը։
Հ.Գ. նկարներում կարող եք տեսնել Հայկ Մարությանին Խաչատրյանների ընտանիքի շրջապատում», - գրել է Մարուքյանը՝ հրապարակելով լուսանկարներ։

Несколько дней назад Айк Марутян дал семье Хачатряна разрешение на строительство здания, которое на 5 этажей выше – Эдмон Марукян
30/11/2019 13:32
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян обратился на своей странице в Facebook к вчерашнему прямому эфиру мэра Еревана Айка Марукяна, отметив, что намерен подтвердить документами ложность заявлений.
«На днях я заявил о том, что принадлежащая Гагику Хачатряну группа компаний "Галакси" получила за определенные услуги разрешение на строительство. Сегодня я раскрываю скобки и представляю эти документы. Речь идет о многоэтажном строении по адресу ул. Теряна 5, застройка которого осуществлялась поэтапно. 2 февраля 2018 года, в период пребывания Тарона Маргаряна в должности мэра, семья Хачатрянов получила разрешение на очередное строительство 11-этажного здания до (на снимках 1 и 2 вы видите это разрешение с это разрешение на строительство с подписью Т.Маргаряна).
Всего лишь несколько дней назад, 22 ноября, мэр Айк Марутян дал семье Хачатряна разрешение на строительство здания, которое на 5 этажей выше (на снимках 3 и 4 вы видите предоставленное А.Мартяном разрешение на строительство 16-этажного здания).
Какие услуги были предоставлены за такую этажность в самом центре столицы, пресса уже писала: в частности, строится место для сбора мусоровозов стоимостью в 1.5 миллиона долларов по адресу Аэрация, Ширака 88/1. Что еще сделала семья Хачатрянов для Марутяна, выяснится в результате нашего дальнейшего расследования.
Вчерашний прямой эфир Айка Марутяна – яркое проявлением фальсификации, поскольку для сокрытия своей коррупционной сделки он ссылался на проектное разрешение 2017 года, забыв сказать, что, согласно этому разрешению, этажность можно было изменить только после строительства 11-го этажа и в зависимости от результата фактического восприятия здания.
Фактически упомянутая сделка между Марукяном и принадлежащей семье Хачатрянов компанией изменила восприятия Марутяна о строительстве здания в самом сердце столицы, и 22 ноября он дал разрешение на  столь ожидаемое Хачатрянами строительство.