Բուրկինա Ֆասոյի արևելքում առնվազն 14 մարդ է զոհվել
Բուրկինա Ֆասոյի արևելքի Կոմոնջարիիի նահանգում առնվազն 14 մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ երեխաներ, կիրակի եկեղեցու վրա կատարված հարձակման հետևանքով, հայտնում է France Presse գործակալությունը` հղում անելով անվտանգության տեղի ծառայություններին:
Հաղորդվում է, որ զինված 12 մարդ հարձակվել է ծխականների վրա, զոհվածների թվում են քահանան և երեխաներ:
2015 թվականից Բուրկինա Ֆասոյի հյուսիսային շրջանները հաճախ են ենթարկվում ջիհադականների հարձակումներին: Սակայն վերջին ժամանակներս զինված արմատականներն սկսել են պարբերաբար հարձակումներ կատարել երկրի արեւմուտքում և արևելքում, այդ թվում՝ Բենինի և Տոգոյի սահմանների մոտ: Անցած չորս տարում զինյալների կողմից սպանվել է ավելի քան 620 մարդ, ներառյալ ուժայիններ և քաղաքացիական անձինք:
Ի պատասխան զինյալների ակտիվացման Բուրկինա Ֆասոյի բանակը գոծողություններ է իրականացնում ահաբեկիչների հենակետերի հայտնաբերման և ոչնչացման նպատակով:

В Буркина-Фасо при нападении на церковь погибли 14 человек
По меньшей мере 14 человек, в том числе дети, погибли в воскресенье в результате нападения на церковь в провинции Комонджари на востоке Буркина-Фасо. Об этом сообщает агентство France Presse со ссылкой на местные службы безопасности.
По их информации, 12 вооруженных людей напали на прихожан, среди погибших - священник и дети.
С 2015 года северные районы Буркина-Фасо часто подвергаются атакам джихадистов. Однако в последнее время вооруженные радикалы стали регулярно совершать нападения на западе и на востоке страны, в том числе у границ с Бенином и Того. За минувшие четыре года от рук боевиков погибли более 620 человек, включая силовиков и гражданских лиц.
В ответ на активизацию боевиков армия Буркина-Фасо проводит операции по выявлению и ликвидации баз террористов.