Նախարարների հանդիպմանն ընդառաջ Ադրբեջանը ներկայացրել է Ղարաբաղի հարցով «կարմիր գծերը»
Պաշտոնական Բաքուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ իր դիրքորոշումն է ներկայացրել ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի մասնակիցներին, որը բացվում է Բրատիսլավայում հինգշաբթի՝ դեկտեմբերի 5-ին, տեղեկացնում է Minval.az-ը:
Ավստրիայում, Սլովակիայում և Սլովենիայում Ադրբեջանի դեսպանատան կողմից Twitter- ում հրապարակված փաստաթղթում նշվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը հանձնառու է լուծել հակամարտությունը քաղաքական միջոցներով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Նշենք, որ այսօր Բրատիսլավայում հանդիպելու են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները:
«Հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների հիման վրա՝ ամբողջությամբ հարգելով Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում», - ասվում է փաստաթղթում:
Ադրբեջանական կողմը նշում է, որ հավատարիմ է հակամարտության լուծման փուլային մոտեցմանը, որը հիմնված է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի և ԵԱՀԿ որոշումների, մասնավորապես, 1994 թ. Բուդապեշտի գագաթնաժողովի որոշման վրա:
Փաստաթղթում նշվում է.
«Առաջին քայլը պետք է լինի հայկական զինված ուժերի ամբողջական և անվերապահ դուրսբերումը Լեռնային Ղարաբաղից և Ադրբեջանի գրավյալ այլ տարածքներից:
Դրան պետք է հաջորդեն բռնի տեղահանված Ադրբեջանի բնակչության վերադարձը՝ անվտանգության բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումներին համապատասխան, ինչպես նաև տարածաշրջանում հաղորդակցման ուղիների բացումը:
Հաջորդ փուլն Ադրբեջանը տեսնում է իր կազմում Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի կարգավիճակի որոշումը՝ Ադրբեջանի Սահմանադրության և օրենսդրության համաձայն:
Նման կարգավիճակը պետք է ապահովի տարածաշրջանի հայ և ադրբեջանական համայնքների խաղաղ գոյությունը, երաշխավորի մարդու իրավունքների և ազատությունների լիարժեք իրացումը հավասար և ոչ խտրական հիմունքներով»:
«Կարգավիճակի որոշումը պետք է տեղի ունենա խաղաղ պայմաններում՝ իրավական գործընթացի շրջանակներում, Լեռնային Ղարաբաղի շրջանի բնակչության, մասնավորապես՝ հայկական և ադրբեջանական համայնքների անմիջական, լիարժեք և հավասար մասնակցությամբ, և Ադրբեջանի կառավարության հետ նրանց փոխգործակցությամբ՝ բացառապես իրավական և ժողովրդավարական գործընթացի շրջանակներում», - նշվում է փաստաթղթում:
Փաստաթղթի եզրափակիչ մասում նաև ասվում է, որ Ադրբեջանը վերը նշված շրջանակից դուրս հակամարտության քաղաքական լուծում չի տեսնում:

Азербайджан обозначил «красную черту» по Карабаху: опубликован важный документ
Официальный Баку представил свою позицию по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта участникам Совета министров ОБСЕ, который открывается в Братиславе в четверг, 5 декабря.Об этом сообщает Minval.az.
В документе, опубликованном в Twitter посольства Азербайджана в Австрии, Словакии и Словении, отмечается, что Азербайджанская Республика по-прежнему привержена урегулированию конфликта политическим путем в рамках Минской группы ОБСЕ.
«Урегулирование конфликта возможно только на основе норм и принципов международного права, закрепленных в Хельсинкском заключительном акте, при полном уважении суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики в рамках ее международно признанных границ», - говорится в документе.
Азербайджанская сторона отмечает, что придерживается поэтапного подхода в урегулировании конфликта, который основывается на резолюциях Совета Безопасности ООН и решениях ОБСЕ, в частности, на решении Будапештского саммита 1994 года.
В документе говорится: «Первым шагом должен стать полный и безоговорочный вывод армянских вооруженных сил из Нагорно-Карабахского региона и других оккупированных территорий Азербайджана.
За этим должно последовать возвращение насильственно перемещенного азербайджанского населения при соблюдении всех необходимых мер безопасности, а также открытие коммуникаций в регионе.
Следующим этапом Азербайджан видит определение статуса Нагорно-Карабахского региона в составе Азербайджана в соответствии с азербайджанской Конституцией и законодательством.
Такой статус должен обеспечить мирное сосуществование армянской и азербайджанской общин региона, гарантировать полное осуществление прав и свобод человека на равной и недискриминационной основе».
«Определение статуса должно происходить в мирных условиях в рамках законного процесса при непосредственном, полном и равном участии населения Нагорно-Карабахского региона Азербайджана, а именно - армянской и азербайджанской общин и в их взаимодействии с правительством Азербайджана исключительно в рамках законного и демократического процесса», - отмечается также в меморандуме.
В заключение констатируется, что Азербайджан не видит политического решения конфликта вне очерченных выше рамок.