Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպելու ուսանողների լեգիտիմ պահանջը հայրենի ոստիկանության վրա վատ է ազդել. Նաիրա Զոհրաբյան
04/12/2019 10:17
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է երեկ ՀՅԴ ՀԵՄ երիտասարդների բերման ենթարկմանը:
«Փաստորեն, շատ երկար անուն ունեցող նախարարության Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպելու ուսանողների լեգիտիմ պահանջը հայրենի ոստիկանության վրա վատ է ազդել: Վերջիններս, մերօրյա ժանրի կանոններին համաձայն` ուսանողներին ծեփել են ասֆալտին: Ուսանողների հանդեպ, ովքեր ընդամենը ուզում էին հանդիպել իրենց ժողովրդավար, ժողովրդի իշխանության նախարարին` ակնհայտ ոչ համաչափ ուժ է կիրառվել:
Ոստիկաններից մեկն էլ ուժի կիրառումը համաչափ է համարել, ասելով, որ 20 հոգով նման փողոց չեն փակում։
Հիմա մնում է ոստիկանությունից ճանապարհային քարտեզ պահանջենք, թե ո՞ր փողոցը քանի հոգով կարելի է փակել, որ ասֆալտին ու պատերին մարդածեփումներ չլինեն», - գրել է նա։

Legal demand of students to meet with Arayik Harutyunyan had bad influence on police officers: Naira Zohrabyan
04/12/2019 10:48
Prosperous Armenia faction lawmaker Naira Zohrabyan referred in Facebook post to the young people from the ARF-D youth union taken to police departments on Tuesday.
“It appears that the legitimate demand of the students to meet with Arayik Harutyunyan, having the ministry with a very long name has had a negative effect on the police. The latter, in accordance with the rules of today’s genre, laid the students on asphalt. Obviously non-appropriate force was used against the students who just wanted to meet with their democratic, people’s authorities’ minister,” Zohrabyan wrote.
“One of the police officers considered the usage of force appropriate, saying that such street must not be closed by 20 people. It currently remains to demand a road map from the police to find out what street and how many people may close to avoid people on asphalts and walls,” she wrote.