Ծրագրեր ենք իրականացնում, որոնք թույլ են տալու հայերենը զարգացնել հենց ակադեմիական մակարդակով. Արայիկ Հարությունյան
04/12/2019 14:21
Մենք ծրագրեր ենք իրականացնում, որոնք թույլ են տալու հայերենը զարգացնել հենց ակադեմիական մակարդակով, «Բարձրագույն կրթության մասին» օրենքի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ պատասխանելով ՀՅԴ ՀԵՄ անդամ Քրիստինե Վարդանյանի հարցին, թե արդյոք հայոց լեզուն պետք է ակադմիական լեզու լինի։
«Իրականացնելու ենք, մասնավորապես, տերմինաբանական բառարանների ստեղծում։ Մենք կարևորագույն քայլ ենք դիտարկել հայոց լեզուն ընդունելությունների պարտադիր քննություն սահմանելը։ Բացի այդ՝ այժմ աշխատում ենք դրսում գործող հայագիտական կենտրոնների հետ. քննարկում ենք այդ կենտրոնները վերաբացելու, ֆինասավորելու հարցը», - նշեց նախարարը։

Мы реализуем программы, которые позволят развивать армянский язык именно на академическом уровне – Араик Арутюнян
04/12/2019 16:42
«Мы реализуем программы, которые позволят развить армянский язык именно на академическом уровне», - заявил сегодня в ходе обсуждения законопроекта «О высшем образовании» министр образования, культуры, науки и спорта Араик Арутюнян, отвечая на вопрос представителя Молодежного союза АРФ «Дашнакцутюн» Кристине Варданян о том, должен ли быть армянский язык академическим языком.
«Мы осуществляем, в частности, создание терминологических словарей. Мы рассматриваем в качестве важнейшего шага включение армянского языка как обязательного предмета для приемных экзаменов. Кроме этого, сейчас работаем с действующими за рубежом арменоведческими центрами: обсуждаем вопрос открытия и  финансирования этих центров», - сказал Араик Арутюнян.